НЕПРАВДА: Стояння на колінах під час похоронів військових є «рабським рефлексом»

НЕПРАВДА: Стояння на колінах під час похоронів військових є «рабським рефлексом»

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2393

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито військових, у тому числі командування, привчають падати на коліна на похоронах побратимів. Традицію колінопреклоніння видають за українську, хоча походить вона із часів перебування Галичини у складі Польщі. За польським звичаєм, кріпосні мали проводжати мертвого пана, стоячи на колінах. Цим виражалась їхня покірність та відданість хазяїну.

Утім, традиція проводжати загиблих воїнів навколішки в Україні йде щонайменше з часів козацтва.

Скриншот допису

Твердження про те, що традиція ставати на коліна на похоронах в сучасній українській культурі походить від польських рабських звичаїв, безпідставне. Ми не знайшли підтверджень існування подібної традиції саме в контексті «рабської поведінки». Найпоширенішою вірою у Польщі є католицька, тож вони притримуються католицьких релігійних звичаїв. Католики під час похорону справді стають на коліна, однак з метою молитви до Бога, а не пана. 

В Україні згадки про подібний жест як вираз поваги сягають щонайменше часів козацтва. Зокрема козаки ставали на ліве коліно та піднімали вгору шаблі для вшанування героїв. Також є згадки про те, що стоянням на колінах проводжали вбитих росіянами військових 1-го українського козацького полку імені Богдана Хмельницького у 1917 році: «… Під час співу “Вічна памʼять” тисячі людей стали на коліна, і в кожного на очах показались сльози. Самі крупні чоловіки плакали, як малі діти». 

Перший український полк імені Богдана Хмельницького був першою українською військовою частиною в російській армії. Сформований 1 травня 1917 року з українців-добровольців. 8 серпня того ж року ешелон полку розстріляли російські козацькі полки з кулеметів на залізничній станції Пост-Волинських (м. Київ). У результаті 16 «богданівців» було вбито, ще 30 поранено.

Традиція зустрічати загиблих воїнів стоячи на колінах відродилась ще під час дії антитерористичної операції на Сході України. Цей жест висловлював та висловлює повагу до загиблого.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний