НЕПРАВДА: Супермаркети з огорожею для щеплених та нещеплених людей

НЕПРАВДА: Супермаркети з огорожею для щеплених та нещеплених людей

23 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
418

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють фото, на якому зображено огорожу у супермаркеті у Німеччині, яка нібито відокремлює щеплених та нещеплених від COVID-19 людей. Стверджують, що схожі фото огорож у супермаркетах є й у Латвії та Швейцарії. 

Скриншот допису

Однак, це неправда. Раніше про це писали незалежні фактчекери з CORRECTIV.ORG та PolitiFact.  

Через результати зворотного пошуку у Google Images ми натрапили на допис із таким же зображенням, а згодом і на пояснення від доктора Петера Бургера (Peter Burger), який спеціалізується на журналістиці та викладає у Лейденському університеті. Він пише, що новина щодо Німеччини є неправдивою, а супермаркет з огорожею насправді знаходиться у Румунії.

Повідомлення про появу огорож в мережі Kaufland Romania з’явилися 22 листопада, а самі огорожі установили вранці на день раніше. Огорожі відокремлюють продуктові та непродовольчі магазини для людей без “зеленого сертифікату”. 

«Цифровий зелений сертифікат/зелений пропуск» у Румунії можуть отримати громадяни, які:

  • щеплені від COVID-19 (1 чи 2 дозами);
  • мають негативний результат тестування на вияв COVID-19 (тест повинен бути зроблений у акредитованому центрі у Румунії. ПЛР-тест дійсний 3 доби, експрес тест — 48 годин);
  • одужали від COVID-19 за останні 180 днів і отримали позитивний результат на вияв хвороби в акредитованому центрі в Румунії не менше ніж через 12 днів.

У Румунії відповідно до рішення від 22 жовтня 2021 року для відвідування непродовольчих магазинів необхідно мати “зелений сертифікат”, але його можуть отримати не лише вакциновані. Тому некоректно стверджувати, що доступ до непродовольчих магазинів у Румунії мають лише вакциновані люди. 

Для відвідування закладів першої необхідності (наприклад, продуктових магазинів чи аптек) “зелений сертифікат” не потрібен. Інформація про вакцинацію та довідка про одужання містяться у цифровій або паперовій версії сертифікату.   

Раніше фактчекери з PolitiFact писали про інші фото з огорожами у торгових центрах, також нібито зроблені у Німеччині. Насправді, фото двох людей, які тримаються за руки через огорожу у торговому центрі, зробили у Латвії. У Латвії діють схожі правила щодо відвідування непродовольчих магазинів до тих, що у Румунії: людина повинна мати або свідоцтво про вакцинацію, або свідоцтво про одужання від COVID-19. 

Ми не знайшли схожих тверджень про огорожу для вакцинованих та невакцинованих у Швейцарії. COVID-сертифікат потрібен у Швейцарії для входу у музеї, кіно, бари, кафе, ресторани, відвідування очних занять в університетах та спортивних заходів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний