НЕПРАВДА: «ЦРУ контролює українську розвідку з 2014 року», — The New York Times

НЕПРАВДА: «ЦРУ контролює українську розвідку з 2014 року», — The New York Times

30 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
268

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що ЦРУ контролює українські спецслужби з 2014 року. Про це начебто пише The New York Times.  

Це неправда. У матеріалі The New York Times говорять про співпрацю українських та американських спецслужб, а не контроль. Також Україна здійснювала операції, які не погоджувала з ЦРУ. 

Скриншот допису 

25 лютого 2024 року The New York Times опублікувало матеріал Адама Ентуса та Майкла Швірца. Під час роботи над статтею вони провели понад 200 інтерв’ю з посадовцями з України, США та кількох інших європейських держав. Частина спікерів NYT анонімні. Через це ми не можемо підтвердити всі факти, описані у матеріалі. Водночас росіяни некоректно переказали саме зміст статті. 

У статті описують співпрацю Центрального розвідувального управління США та українських спецслужб задля протистояння російській агресії, яка розпочалася після Революції Гідності 2014 року. Метою допомоги ЦРУ було позбутися російського впливу в українських спецслужбах.

Зокрема очільник ГУР Міноборони у 2015-2016 роках Валерій Кондратюк в інтерв’ю «Українській правді» наголошує, що робота українських спецслужб та ЦРУ була саме взаємодією, а не контролем. Щодо баз, про які згадують у матеріалі, то їх створила українська сторона, а американці займалися навчанням особового складу. 

Про саме співпрацю українських та американських спецслужб свідчить той факт, що українська сторона не завжди погоджувала операції з ЦРУ. Наприклад, як пише The New York Times, рейд ГУР МО у тимчасового окупований Крим у 2016 році. Тоді українській підрозділ, який очолював нинішній очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов, проник до окупованого Криму, потрапив у російську засідку, проте зміг знищити декількох російських спецпризначенців, зокрема сина генерала та відступити без втрат.  Адміністрація тодішнього Президента США Барака Обами, включно з віцепрезидентом Байденом, висловили різке невдоволення цією операцією та хотіли закрити програму співпраці з українськими спецслужбами. Джон Бреннан, який на той момент був Директором ЦРУ, у телефонній розмові з генералом Кондратюком наголосив на червоних лініях, які українській стороні не варто переходити під час проведення операцій проти росії. На це очільник ГУР заявив: «Це наша країна… Це наша війна, і ми маємо воювати». Автори статті стверджують, що це коштувало Кондратюку посади. У 2016 році Валерій Кондратюк був призначений Заступником Глави Адміністрації Президента України. В інтервʼю в липні 2023 року він сказав, що це було «звільнення через підвищення».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний