НЕПРАВДА: У 12 областях України створили мобільні групи ТЦК для вручення повісток

НЕПРАВДА: У 12 областях України створили мобільні групи ТЦК для вручення повісток

26 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1072

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де нібито заявляють про створення у 12 областях України мобільних груп ТЦК, які здійснюють поквартирний обхід для вручення повісток. 

Однак це — неправда. На момент написання статті мобільні групи створили лише у Запоріжжі, а не у 12 областях України. Їхнє завдання — повідомити військовозобов’язаних про потребу з’явитися у ТЦК і СП для уточнення інформації або проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). 

Скриншот допису

Мобільні групи ТЦК справді існують, проте їх створили лише у Запоріжжі, а не у 12 областях України. Про це 30 листопада 2023 року повідомив перший заступник міського голови Запоріжжя Олександр Власюк. Це роблять для того, аби вручити повістку військовозобов’язаним, якщо вони її ще не отримали, та повідомити про потребу з’явитися у ТЦК для уточнення інформації або проходження ВЛК. 

Для створення фейкового відео використали кадри з місцевого телеканалу «МТМ Запоріжжя». На них Власюк повідомив, як і коли працюватимуть мобільні групи у Запоріжжі та що до їх роботи залучають комунальне підприємство «Муніципальна варта». Останні будуть присутні лише як спостерігачі, аби забезпечити порядок, та не вручатимуть повістки. 

Зліва — справжнє відео. Справа — фейковий ролик

У титрах є орфографічні помилки. До прикладу, правильно писати «по-новому», а не «по новому» та «обхід у 12 областях» замість «обхід в 12 областях». Також за зворотним пошуком ми знайшли фото, використане на початку відео. Його опублікували ще у 2015 році у статті, присвяченій мобілізації у західних областях України.

Зліва — кадр з фейкового відео. Справа — оригінальне фото 

Наприкінці запису автори закликають перейти за посиланням у шапці профілю, що веде на анонімний закритий телеграм-канал. Тобто дане відео є клікбейтом, адже має на меті привернути увагу аудиторії, використовуючи «гучні» та емоційні заголовки, не підтверджені жодними фактами.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний