НЕПРАВДА: У 2021 році смертність від серцевих випадків серед футболістів зросла на 300%

НЕПРАВДА: У 2021 році смертність від серцевих випадків серед футболістів зросла на 300%

27 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
699

Перевірка фейків в рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, нібито світова смертність від серцевих нападів серед професійних футболістів у 2021 році була на 300% вище ніж середній показник за останні 12 років. 

Скриншот допису

Утім, розмір вибірки недостатній для формування висновків.

Першоджерелом цієї інформації слугує публікація на сайті Daily Expose від 15 січня 2022 року. Ресурс Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює The Daily Expose як конспірологічне та псевдонаукове видання. 

Основою для побудови графіку стали дані з Вікіпедії, особистих блогів та видання Real Science, що має статус псевдонаукового. Інформація з відповідних ресурсів не може слугувати достатнім підґрунтям для формування висновків. Як зазначено в самій статті з Вікіпедії під назвою “Список професійних футболістів, що померли під час гри” (List of association footballers who died while playing), список є неповним. За правилами ресурсу він постійно оновлюється усіма користувачами, коректність чи фактологічність таких змін не перевіряються. Те, що ми бачимо на графіку — це лише кількість знайдених у мережі публікацій про смерть футболістів від серцевих нападів за роками. Однак не всі випадки висвітлюються у ЗМІ. 

Так, у 2014 році ФІФА запустила всесвітній реєстр раптових смертей (The world-wide Sudden Death Registry (SDR)) з метою відслідковування подібних випадків для покращення системи скринінгу та профілактики. У 2022 році було вперше опубліковано результати моніторингу за період з 2014 по 2018 роки. Медіа моніторинг був лише однією зі складових збору даних разом із опрацюванням інформації з національних реєстрів та медичних центрів ФІФА. Так, 42% ідентифікованих випадків не були зафіксовані ЗМІ. У результаті за 5 років виявлено 617 випадків раптової смерті серед футболістів, 82% пов’язані із серцево-судинною системою. Більше того, згідно з дослідженням британської організації Cardiac Risk in the Young, опублікованим ще у 2018 році, раптова смерть серед футболістів від невиявлених проблем із серцем є більш поширеною, ніж вважалось раніше. 

Останнім часом раптові смерті спортсменів, у тому числі й футболістів, пов’язують із наслідками вакцинації від COVID-19. Так, протягом грудня 2021 — січня 2022 почало з’являтись чимало хибних повідомлень про зв’язок смертей/хвороб спортсменів з проведенням ними щеплення проти COVID-19. VoxCheck неодноразово спростовував наявність подібного зв’язку. 

Таким чином, використана для побудови графіку вибірка не є репрезентативною та не може свідчити про ріст кількості смертей футболістів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний