Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соцмережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито в Україну завезли мандарини з Єгипту та гранати з Туреччини, які можуть бути отруйними через високий вміст пестицидів. Також у дописах закликають не купувати ранню полуницю через можливий надлишок нітратів.
Однак це неправда. У 2025 році Держпродспоживслужба інформувала лише про партію гранатів із Туреччини, яку не допустили до ввезення і знищили. Про неналежні мандарини і полуницю у 2025 році офіційних повідомлень не було.
Скриншот допису
Хронологія новин про небезпечні фрукти
Деякі повідомлення про фрукти, згадані в дописах, не стосуються 2025 року. Зокрема, інформація про мандарини з Єгипту зʼявилася ще в 2023 році, коли Головне управління Держпродспоживслужби у Чернівецькій області виявило диметоат (один із пестицидів) в єгипетських мандаринах, які експортували з Греції. Тоді бізнес зобовʼязали вилучити ці мандарини з продажу. У 2025 році служба не повідомляла про такі випадки.
Інформації про небезпечні партії полуниці за останні роки немає. Хоча у 2024 році Держпродспоживслужба попереджала про можливий ризик підвищеного вмісту нітратів у ранній полуниці, у 2024 і 2025 роках про випадки перевищення норм не повідомляли.
Щодо гранатів з Туреччини, Держпродспоживслужба справді повідомила 4 березня 2025 року про перевищення пестицидів в одній із партій. Вантаж знищили 21 лютого 2025 року методом гідравлічного стискання і високотемпературного спалювання — він не потрапив у продаж.
Моніторинг якості імпортних фруктів та ягід
За законом усі імпортні продукти проходять перевірку при ввезенні, а деякі з них підлягають посиленому контролю. Гранати з Туреччини внесені до списку посиленого контролю через ризик перевищення рівня пестицидів, тоді як єгипетські мандарини не входять до переліку й проходять стандартну перевірку відповідності.
Для перевірок полуниці використовують норму 60 мг/кг, при перевищенні якої товар не допускають до продажу. Держпродспоживслужба також застерігає купувати ягоди зі стихійних ринків, у яких немає документів про проведення лабораторних досліджень.
Україна підключена до Європейської системи швидкого оповіщення про харчові продукти і корми (RASFF): у випадку виявлення небезпечного товару його повертають експортеру або утилізують, а продавці зобов’язані вилучати небезпечні партії та звітувати про це (як це зробили у 2023 році з єгипетськими мандаринами).
Маніпуляції у дописах
У дописах є кілька сумнівних тверджень. Деякі медіа повідомили про «отруйні» фрукти, посилаючись на експертів без зазначення їхніх імен чи установ. До того ж інформацію про появу на прилавках небезпечних фруктів не публікували в надійних джерелах.
Також у матеріалах бракує деталей: не уточнюють, про яку партію йдеться, куди вона мала бути доставлена тощо — хоча такі дані зазвичай містяться в повідомленнях Держпродспоживслужби.
Для кращого розуміння ситуації з неналежними фруктами й овочами радимо звертатися до офіційних джерел, зокрема Держпродспоживслужби, а також новинних ресурсів з Мапи рекомендованих медіа від Детектору медіа та Інституту масової інформації.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний