Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Користувачі соцмереж поширюють відео, на якому нібито показують, як у Болгарії українських біженців переселяють із готелів у контейнери, а до вбиральні водять під наглядом. У дописах зазначають, що так болгарська влада карає українців за їхню поведінку, зокрема за публічні акції проти російської агресії в Україні.
Утім, це неправда: гуманітарна програма болгарського уряду від самого початку була тимчасовою і передбачала, що українські біженці зможуть безкоштовно проживати в готелях тільки до 31 травня. Болгарський уряд не виселяв українців через їхню поведінку чи акції.
Скриншот допису у фейсбуці
Місця, які показують на відео, це буферні центри в Сарафово та Єлхово. Ці центри можна побачити на відеозверненні віцепрем’єр-міністерки Болгарії Калини Константинової. Для порівняння: на перших фото — стоп-кадри з відео, які поширюють у соцмережах; на наступний фото — скриншоти кадрів відеозвернення Калини Константинової, на яких демонструють буферні центри:
Стоп-кадри з відео, які поширюють у соцмережах
Скриншоти відеозвернення Калини Константинової, на якому показують буферні центри у Сарафово та Єлхово
У ці буферні центри українців переселяють зі чорноморських готелів, у яких їм надавали прихисток до 31 травня. «Ми зробили абсолютно все, щоб не довелося розбивати наметові містечка, як в інших країнах. Ми чітко і відкрито заявили, що Болгарія більше не може підтримувати громадян України. Із самого початку було оголошено, що цей захід із готелями є тимчасовим і має на меті дати їм (біженцям — ред.) час відчути спокій та стати на ноги», — говорить Калина Константинова у зверненні.
За її словами, українські біженці зможуть проживати у буферних зонах, поки болгарська влада не отримає інформацію про те, скільком людям дійсно потрібна допомога та притулок.
Константинова пояснює, що умови проживання у центрах базові, але вони «відповідають мінімальним вимогам Директиви» (йдеться про Директиву про тимчасовий захист громадян України для держав-членів ЄС, яку імплементувала Єврокомісія). «У таких центрах від самого початку і ось уже кілька місяців українці масово живуть у Польщі, Чехії, Молдові та інших країнах», — додала Константинова.
Ще 13 травня Калина Константинова роз’яснювала, що гуманітарна програма від першого дня створення була розрахована до 31 травня. Вона вказала, що ні готельєри, ні місцева влада не передбачали й ніколи не говорили, що українські біженці зможуть безкоштовно проживати в готелях після 31 травня на умовах гуманітарної програми. Для Болгарії туристичний сезон відіграє важливу економічну роль: доходи від туризму складають суттєвий відсоток ВВП країни. Відтак влада прагне забезпечити успішний туристичний сезон.
Переселення до буферних центрів для українців не є вимушеним: вони можуть далі проживати у готелях за власний рахунок чи орендувати житло деніде. Тимчасовий захист дає українцям право вільно проживати в Болгарії та працювати.
Отже, болгарський уряд діє за заздалегідь визначеним планом, а не виселяє український біженців через їхню поведінку чи виступи та акції проти злочинів російської армії в Україні.
31 травня у болгарському національному штабі уточнили, що розміщення у буферних центрах тимчасове, згодом біженців, які потребують житла, переведуть до державних баз по всій країні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний