Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Харківський обласний центр служби крові закликає українців терміново здати кров через дефіцит запасів всіх груп крові. Причина — погіршення ситуації на Курщині та велика кількість поранених серед ЗСУ.
Утім, це неправда. Дефіцит не пов’язаний з операцією на Курщині. Одна з причин нестачі крові — період різдвяно-новорічних свят.
Скриншот публікації
13 січня 2025 року Харківський обласний центр служби крові дійсно повідомляв про нестачу запасів усіх груп донорської крові та закликав українців стати донорами. Проте у повідомленні не казали, що кров потрібна виключно військовим. «Донорська кров рятує солдатів ЗСУ та цивільних. Здавайте кров, будь ласка», — зазначили в центрі.
Попри те, що на фронті дійсно є постійна потреба у донорській крові, дефіцит у Харкові не пов’язаний з операцією ЗСУ на Курщині, як стверджують пропагандисти. Раніше 8 січня директорка центру Олена Малигон у коментарі «Суспільному» пояснила, що нестача крові, особливо негативних груп, виникла унаслідок різдвяно-новорічних свят, адже кількість донорів у цей період зменшилася утричі.
До того ж у соцмережах Харківського обласного центру служби крові й до серпня 2024 року (початок Курської операції) публікували пости про дефіцит крові. Нестача крові була й до повномасштабного вторгнення.
Як пояснює виконавча директорка платформи «ДонорUA» Ірина Славінська, проблема дефіциту крові існувала і до 2022 року, оскільки пацієнтів завжди більше, ніж охочих здати кров. До повномасштабної війни для забезпечення належного запасу крові Україні потрібно було щонайменше 30 донорів на 1000 громадян. Водночас у 2020 році в Україні було лише 11 донорів на тисячу осіб, через що 2/3 пацієнтів не отримували кров вчасно або взагалі. За даними «ДонорUA», вторгнення на 60% збільшило навантаження на систему крові.
Наразі дефіцит крові залишається гострою проблемою. Для покращення ситуації необхідно більше активних донорів. У відкритих джерелах немає повних даних щодо чисельності донорів і зібраної крові по всій Україні. Статистика «ДонорUA» лише частково відображає загальну картину донорства. Зокрема у 2024 році за допомогою платформи:
- підтвердили 30 тис. донацій крові.
- близько 90 тис. пацієнтів отримали кров.
- допомогли МОЗ України організувати 40 доставок крові на фронт для 1,5 тис. поранених.
Раніше ми спростовували фейк, нібито харківʼяни відмовляються здавати кров на потреби ЗСУ.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний