НЕПРАВДА: У квітні 2025 року СБУ затримала коригувальника удару по Сумах

НЕПРАВДА: У квітні 2025 року СБУ затримала коригувальника удару по Сумах

28 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
74

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах публікують дописи про затримання Службою безпеки України коригувальника удару по Сумах. Зазначають, що ним виявився хтось «всім відомий народний…», додаючи посилання на сайт нібито з деталями про злочинця. 

Однак це неправда. СБУ не повідомляла про затримання коригувальника удару по Сумах. У матеріалі за посиланням з допису йдеться про обстріл Києва і нічого не згадують про впізнаваність затриманого. 

Скриншот допису

Найімовірніше, у дописі йдеться про обстріл Сум 13 квітня 2025 року, оскільки фейковий допис опублікували наступного дня, 14 квітня. Однак СБУ не повідомляла про затримання коригувальника цього удару. Останню новину про затримання коригувальників на Сумщині СБУ опублікувала ще 11 листопада 2024 року. У соцмережах служби, а також в українських медіа теж не було новин про затримання. 

До того ж за посиланням у коментарі допису відкривається матеріал про затримання навідника не на Суми, а на Київ. Там не було жодної інформації про те, чи є затриманий кимось «відомим народним», хоча текст превʼю натякав на це.

Скриншот превʼю матеріалу з коментарів допису   

Невідомо, про який саме удар по Києву йдеться — у публікації на сайті myzukrainy.net про це нічого не зазначали. Останню реальну новину про затримання коригувальника ударів по Києву опублікували на сайті СБУ ще 31 березня 2025 року, і в ній йшлося про трьох затриманих, а не одного. Ба більше, текст фейкової публікації не оригінальний — його скопіювали з доповіді СБУ про затримання у 2023 році коригувальника удару по Києву.

Уривок тексту із фейкового матеріалу 

Уривок тексту із доповіді Служби безпеки України

Як ілюстрацію у дописі використали кадри з затримання підозрюваного у побитті ветерана у Смілі, які опублікувала Національна поліція ще 11 вересня 2024 року.  

Зліва — скриншот з відео затримання. Справа — кадр із фейку

Подібні клікбейтні дописи часто розміщують для накрутки аудиторії. У них використовують поєднання кирилиці та латиниці з додаванням цифр, наприклад, нуля замість букви «о», щоб уникати модерації.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний