НЕПРАВДА: У Києві розкупили увесь йодид калію після повідомлень Президента України про мінування ЗАЕС

НЕПРАВДА: У Києві розкупили увесь йодид калію після повідомлень Президента України про мінування ЗАЕС

6 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
745

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Наприкінці червня в соцмережах та месенджерах з’явилися повідомлення, нібито в київських аптеках зникли таблетки йодиду калію. Мовляв, люди почали більше купувати йодид калію через те, що Президент України залякав українців підривом Запорізької атомної станції (ЗАЕС).

Це — неправда. Попит на йодид калію справді зріс, однак таблетки можна купити у багатьох аптеках Києва. 

Скриншот допису

22 червня 2023 року Володимир Зеленський повідомив, що розвідка України отримала інформацію про ймовірний теракт росіян на Запорізькій атомній станції. Наступного дня керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю виданню The New Statement підтвердив, що росія завершила підготовку до теракту на ЗАЕС. Зокрема Буданов розповів, що рф замінувала ставок-охолоджувач станції. Без охолодження ядерні реактори можуть розплавитися за період від 10 годин до 14 днів.

На тлі загрози російського теракту деякі українські медіа публікували статті про те, що кияни активно купували йодид калію в аптеках. У деяких столичних аптеках люди запитували, як захиститися у випадку ядерної небезпеки, проте йодид калію купили лише одиниці. Також були й такі аптеки, у яких за кілька днів жоден киянин не купив йодиду калію.

На кількох сайтах аптек ми знайшли в наявності таблетки йодиду калію від різних виробників. Зокрема станом на кінець червня 2023 року таблетки йодиду калію виробника «Дарниця», фото яких поширюють користувачі, були в 11 аптеках Києва. Водночас йодид калію можна знайти в Києві й від інших виробників.

Наявність таблеток йодиду калію у столичних аптеках станом на 27 червня 2023 року

Станом на 3 липня 2023 року таблетки йодиду калію виробника «Дарниця» можна було придбати у 13 аптеках Києва. Тоді як таблетки від інших виробників можна купити у більшій кількості аптек. 

Наявність таблеток йодиду калію виробника «Дарниця» у столичних аптеках станом на 3 липня 2023 року

У Міністерстві охорони здоров’я України пояснюють, що приймати йодид калію як профілактику не можна. Цей засіб корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і для певних груп людей. У Міністерстві зауважують, що профілактика йодидом калію потрібна лише у випадку, коли аварія вже відбулася та після офіційного сповіщення про загрозу небезпечних викидів. Тоді як спиртовий розчин йоду чи розчин Люголя не допомагають у разі викидів радіації. 

У разі аварії йодид калію треба приймати:

  • дітям до 1 місяця – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг; 
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

Натомість людям старше 40 років йодид калію не призначають. Також у Міністерстві охорони здоров’я України рекомендують приймати йодид калію за 6 та менше годин до надходження радіоактивної хмари, одночасно з нею та через 6 годин після. Утім, не рекомендовано вживати йодид калію після 24 годин після надходження хмари. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний