НЕПРАВДА: У Києві встановлять пам’ятник Джо Байдену за 10 мільйонів гривень

НЕПРАВДА: У Києві встановлять пам’ятник Джо Байдену за 10 мільйонів гривень

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
521

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали пишуть, начебто на місці знесеного пам’ятника Пушкіну в Києві встановлять монумент на честь Джо Байдена. Згідно з проєктом «Партнери назавжди», для Києва виготовлять монумент Джо Байдена, який тисне руку Володимиру Зеленському. На будівництво виділили близько 10 мільйонів гривень. Як «доказ» росіяни додають фото із кошторису, у якому зазначений перелік робіт та їхня вартість.

Це — неправда. Компанія «Метінвест Холдинг», яка за документами росіян є виконавцем проєкту, спростувала повідомлення про виготовлення монумента Джо Байдену. До того ж на сайті з держзакупівель Prozorro немає жодного тендеру на встановлення такого пам’ятника.

Скриншоти публікації

10 листопада 2023 року Кабмін підтримав рішення щодо демонтажу монументів на честь російських та радянських діячів. Тож 15 листопада в Києві демонтували пам’ятник російському поету Алєксандру Пушкіну. Водночас у відкритих джерелах ми не знайшли жодної інформації про пам’ятник, який планують встановити замість монумента Пушкіна. Також українські та іноземні медіа не писали нічого про зведення композиції «Партнери назавжди» на честь Джо Байдена.

Єдине, що встановили на честь Джо Байдена в Києві, — табличка на Алеї сміливості, розташованої навпроти Верховної Ради.

У документах, які поширюють пропагандисти, можна побачити замовника проєкту зі встановлення пам’ятника Джо Байдену — Український культурний фонд. Це державна установа, підпорядкована Міністерству культури та інформаційної політики. На сайті з державних закупівель Prozorro немає жодного тендеру на встановлення пам’ятника Джо Байдену від Українського культурного фонду. Також немає тендерів за назвою проєкту «Партнери назавжди» та адресою, вказаною росіянами в документах, — проспект Перемоги, будинок 40. Український культурний фонд також нічого не писав про тендер на пам’ятник Джо Байдену.

Скриншот із кошторису проєкту з будівництва пам’ятника на честь Джо Байдена, який поширюють росіяни

Окрім цього, на ймовірну підробку вказують декілька неточностей. До прикладу, у документі від 5 листопада 2023 року під заголовком кошторису вказують адресу — Київ, проспект Перемоги, будинок 40. Тоді як проспект Перемоги ще 9 лютого 2023 року перейменували на проспект Берестейський.  

Перша сторінка кошторису, який поширюють пропагандисти

У документі є перелік послуг, загальна вартість, а також підпис переможця тендеру, який бере на себе зобов’язання за встановлення монумента. На документі росіян є підпис виконавця робіт — компанії ТОВ «Метінвест Холдинг», проте відсутній підпис замовника — Українського культурного фонду.

Ми звернулися за коментарем до ТОВ «Метінвест Холдинг». У пресслужбі нам відповіли, що документи, які поширюють пропагандисти — фейкові. Компанія не є виконавцем проєкту з виготовлення пам’ятника Джо Байдену.

Відповідь ТОВ «Метінвест Холдинг» на наш запит

Також ми знайшли офіційні документи ТОВ «Метінвест Холдинг» та виявили, що колір штампа та підпис фінансової директорки збігаються із тими, які використали росіяни. Тож, найімовірніше, печатку, підпис та штамп росіяни взяли з іншого документа та використали у своєму.

Підпис фінансової директорки, штамп та печатка із кошторису, який поширюють росіяни

Офіційний документ ТОВ «Метінвест Холдинг», із якого росіяни, найімовірніше, взяли підпис, печатку та штамп

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний