НЕПРАВДА: У Львові не можна відвідувати продуктові магазини без COVID-сертифікату

НЕПРАВДА: У Львові не можна відвідувати продуктові магазини без COVID-сертифікату

30 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
676

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У новому відео від 16 жовтня Сергій Гула стверджує, що:

  • у разі погіршення епідемічної ситуації у Львові, з 1 листопада не можна буде відвідувати продуктові магазини (“людина не зайде купити буханець хліба”, — каже у відео Гула), ринки, кафе, заклади розміщення сфери послуг, салони краси, перукарні без сертифікату про щеплення чи негативного результату ПЛР-тестування;
  • питання щеплення це конфіденційна інформація, яку ніхто не має право вимагати;
  • Кабінет Міністрів не є уповноваженим для введення карантинних обмежень;
  • від серцево-судинних захворювань, раку, туберкульозу та у ДТП в Україні помирає більше людей, ніж від COVID-19. 

Тези, які висловив спікер, є неправдивими або маніпулятивними.  

Сергій Гула — український адвокат, який ще до пандемії COVID-19 поширював фейки, маніпуляції про вакцинацію. Із 2020 року на своїх YouTube-каналах регулярно поширює фейки, маніпуляції про COVID-19 та вакцинацію проти нього. VoxCheck неодноразово спростовував його твердження про порівняння грипу та коронавірусу, «небезпечність» вакцин, побічні дії після вакцинації тощо. Детальніше про Сергія Гулу та інших українських антивакцинаторів можна прочитати в нашій статті про інфодемію.

Жодні карантинні обмеження не передбачають заборону на відвідування продуктових магазинів без COVID-сертифікату.

Під час найсуворішого “червоного” рівня епідемічної небезпеки робота продовольчих магазинів, аптек, банків, АЗС, ветеринарних магазинів не обмежується. Людина без COVID-сертифікату може здійснити покупки у продуктових магазинах незалежно від рівня обмежень, дотримуючись карантинних правил безпечної поведінки. 

Рішення щодо посилення карантинних обмежень, про які згадує Сергій Гула, ухвалила міська комісія з ТЕБ і НС. Спочатку, з 14 жовтня, вона рекомендувала обмежити розважальні масові заходи, а з 18 жовтня перевести на дистанційну форму навчання учнів 5-11 класів. Тоді ж Андрій Садовий повідомив, що Львів готується до того, що у кафе, ресторан чи торговий центр зможуть заходити люди, які мають або вакцинацію, або негативний ПЛР-тест. Ці вимоги запровадили з 30 жовтня, тоді у Львові встановили “червоний” рівень епідемічної небезпеки.

Рішення щодо встановлення на території регіону або окремих адміністративно-територіальних одиниць регіону рівня епідемічної небезпеки «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» раз на сім днів приймає Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Регіональні комісії областей з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій можуть запроваджувати посилені обмежувальні заходи. Раніше про це ми писали тут. 

Сертифікат вакцинації не несе лікарської або медицинської таємниці, а є документом, що підтверджує певний факт, тобто факт вакцинації. Про позицію юристів щодо перевірки документів про вакцинацію та тестування ми раніше писали тут

Інформація про стан здоров’я дійсно відноситься до конфіденційної інформації. Однак у законі “Про інформацію” йдеться про заборону збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації без згоди особи. У випадку ж COVID-сертифікату йдеться про пред’явлення документа та підтвердження його чинності за згодою особи. Після проведення перевірки чинності COVID-сертифіката заборонена будь-яка обробка (збір, зберігання, використання, передача тощо) персональних даних. Керуючий партнер адвокатського об’єднання Adequate Lawyers Дмитро Ткаченко у своєму коментарі для VoxCheck зазначав, що сертифікат вакцинації не несе лікарської або медицинської таємниці, а є документом, що підтверджує певний факт, тобто факт вакцинації. 

Безпідставно стверджувати, що Кабінет Міністрів незаконно ввів карантинні обмеження, бо на це начебто неуповноважений.

Керуючий партнер адвокатського об’єднання Adequate Lawyers Дмитро Ткаченко у ефірі UA:Перший від 29 жовтня 2021 року зазначив, що норми Конституції України є нормами прямої дії, і всі нормові акти, які приймаються у країні, мають відповідати Конституції України. Встановити, чи порушує той чи інший нормативно правовий акт норми Конституції, має Конституційний суд. Карантин на сьогоднішній день діє на підставі постанови № 1236 Кабінету Міністрів із усіма внесеними змінами. Оскільки Конституційний суд не визнавав цю постанову неконституційною або нечинною, вона продовжує діяти та встановлювати карантинні обмеження в Україні. 

Від туберкульозу та внаслідок ДТП помирає менше людей, ніж від COVID-19.

Сергій Гула каже неправду, коли стверджує, що від туберкульозу та внаслідок ДТП помирає більше людей, ніж від COVID-19: за період січень-серпень 2021 року кількість смертей від туберкульозу 1905, внаслідок транспортних нещасних випадків 2200.

За той же період від COVID-19 померло близько 37 тис. людей — і це третя причина смертей українців. Найбільше людей загинуло через серцево-судинні хвороби — близько 276 тис. осіб — та онкологію і новоутворення — близько 49 тис. 

Деякі смерті, наприклад, спричинені серцево-судинними захворюваннями, можна було б уникнути ефективним лікуванням, зміною поведінки або способу життя. Із інфекційними хворобами, які передаються повітряно-крапельним шляхом, як COVID-19, не все залежить від дій однієї людини: дотримання безпечної поведінки однією особою не гарантує, що цю особу не наражатимуть на хворобу інші, які не дотримуються безпечної поведінки. 

Так само можна уникнути частини смертей внаслідок ДТП, якщо б учасники дорожнього руху дотримувалися правил: водії — не перевищували швидкості, не водили у стані сп’яніння, пристібали паски безпеки, а пішоходи — переходили дорогу в належному місці, користувалися світловідбивними елементами одягу в темну пору доби. 

Туберкульоз майже завжди можна вилікувати за допомогою 6-місячного курсу антибіотиків. Все ж загрозливим є несвоєчасне звернення хворих по медичну допомогу, пізнє виявлення ТБ і поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що зумовлює високий рівень смертності від ТБ. Тому Центр громадського здоров’я закликає негайно звертатися до лікаря, якщо людина має такі симптоми:

  • кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний