НЕПРАВДА: У Мадагаскарі після запровадження земельної реформи почався голод

НЕПРАВДА: У Мадагаскарі після запровадження земельної реформи почався голод

27 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
982

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про земельну реформу та голод у Мадагаскарі Зокрема користувачі стверджують, що:

  • У 2005 році в Мадагаскарі запровадили земельну реформу. Одразу після цього уряд Мадагаскару почав переговори з підвеннокорейською корпорацією Daewoo про здачу в оренду землі площею 1,3 млн га на 99 років для виробництва пальмової олії та біопалива.
  • Згодом після реформи всі величезні ресурси Мадагаскару потрапили до рук іноземних інвесторів. Громадяни країни стали дешевою робочою силою, що існує за межею бідності. 
  • За перші 6 років земельної реформи в країні зникли 80% усіх лісів Мадагаскару.
  • Сьогодні Глобальний індекс голоду населення Мадагаскару перебуває у найбільш катастрофічному стані. Понад 1 млн осіб страждають від першого в історії країни голоду. Усе це — наслідок земельної реформи.

Утім, автор допису помиляється стосовно причин голоду в Мадагаскарі. Насправді ж голод розпочався внаслідок несприятливих погодних умов.

Земельна реформа в Мадагаскарі

У 2005 році Мадагаскар почав реалізовувати земельну реформу, надаючи фермерам можливість приватизувати сільськогосподарські землі, які вони раніше обробляли. Угоду між компанією Daewoo та Мадагаскаром дійсно уклали в листопаді 2008 року. Однак вона так і не була реалізована. У той час в країні тривали антиурядові протести, які завершилися в березні 2009 року державним переворотом та формуванням нового уряду. Нове керівництво відмовилося віддавати землю в оренду південнокорейській компанії.

Іноземні компанії не можуть купувати землі с/г призначення в Мадагаскару, однак можуть укладати договори про оренду на 99 років. Мадагаскарські фермери, хоч і отримали право придбати землю, залишаються вразливою верствою населення на ринку — площа середньої фермерської ділянки зменшилася з 1,5 до 0,8 га за останні 30 років. У 2019 році близько 75% населення країни жили за межею бідності. Найбідніші групи населення проживають якраз у сільській місцевості.

Вирубки лісів не пов’язані із земельною реформою. Твердження “Мадагаскар втратив 80% усіх лісів” стосується не періоду після земельної реформи, а всього періоду людської діяльності на цьому острові. Проте вчені піддають сумніву ці показники, оскільки складно встановити, яку площу займали ліси до людського втручання.

Щодо останніх років, у 2000-2010 роках у Мадагаскарі площа лісів скорочувалася на 0,9% щорічно, а впродовж 2010-2017 темпи деградації зросли до 2%.

Причини голоду в Мадагаскарі

Міжнародні організації почали звертати увагу на складну гуманітарну ситуацію в Мадагаскарі ще в січні 2021 року. У червні-липні цього року південні регіони країни постраждали від посухи, найгіршої за останні 40 років. ООН називає зміни клімату головною причиною надзвичайних погодних умов. 

Криза також ускладнюється внаслідок впливу рослинних шкідників, які теж зменшили обсяг зібраного врожаю, виснаження ґрунтів, поширення хвороб серед сільськогосподарських тварин та економічного впливу пандемії COVID-19. За оцінками Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, до кінця року 1,31 млн жителей Мадагаскару можуть постраждати від недоїдання та голоду. А всього у 2021 році близько 41 млн людей із 43 країн світу ризикують стати жертвами тих самих причин. 

Однак це не перший голод в історії Мадагаскару, як стверджують автори допису. В окремих районах країни відбувався голод в 1930-1931 та 1985-1986 роках. Ще до здійснення земельної реформи, на початку 2000-х років багато жителів (понад 30%) Мадагаскару регулярно страждали від недоїдання. У 2019 році цей показник становив 43,2%. В Україні ж частка людей, які страждали від недоїдання, не перевищувала 3% за 2001-2019 роки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний