Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію, що начебто французький економіст Жак Атталі
у 1981 році сказав, що у майбутньому шукатимуть спосіб, як скоротити населення у світі. Мовляв, починатимуть із людей літнього віку, старших за 60-65 років. Згодом буде скорочення слабких, непотрібних та дурних людей, які нічого не приносять суспільству. У дописах зазначають, що Жак Атталі заявив про це під час свого інтерв’ю з журналістом Мішелем Саломоном, яке згодом опублікували у книзі “L’avenir de la vie” або “Майбутнє життя”.
Утім, це — неправда.
Цей фейк вже спростовували іноземні незалежні фактчекери з AFP, Snopes та Observador.
Жак Атталі — французький економіст, письменник та бізнесмен. Протягом 10 років був радником президента Франції Франсуа Міттерана, пізніше став першим президентом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
У збірнику “L’avenir de la vie” немає цитати Жака Атталі, у якій би йшлося про скорочення світового населення. Жак Атталі лише зазначив, що людина, яка старша 60-65 років, живе більше, ніж виробляє, і це коштує суспільству дорожче.
В іншій цитаті Атталі сказав, що набагато краще, аби людська машина раптово зупинялася, а не поступово деградувала. Атталі пояснив, що метою індустріального суспільства має бути не продовження тривалості життя, а забезпечення того, щоб людина протягом встановленої тривалості життя жила якомога краще, і її витрати на охорону здоров’я були якомога меншими.
Однак економіст не виступав за ідею скорочення населення на планеті. Скоріше, він виступав проти нескінченного подовження життя.
Під час інтерв’ю Саломон запитав Жака Атталі, чи можна і чи потрібно буде жити у майбутньому по 120 років. Атталі відповів, що евтаназія може бути інструментом майбутніх суспільств, проте він не виступає за вбивство людей похилого віку. До слова, ще у 1984 році Атталі виграв справу про наклеп проти медичного журналу, який звинуватив його у підтримці евтаназії для літніх людей.
У коментарі AFP Жак Атталі також заявив, що подібні публікації у Facebook, де він нібито говорить про скорочення населення, повністю вигадані і далекі від початкового тексту його слів.
Крім цього, у мережі наводять цитати Жака Атталі, де він нібито говорить про маски та локдаун.
Утім, ми не знайшли ні в одному із коментарів Жака Атталі подібних тверджень.
У своєму Twitter-аккаунті влітку 2020 року Атталі написав, що в умовах пандемії, коли маски носити необхідно, щоб зберегти свою ідентичність, можна їх персоналізувати, зокрема як це робили під час венеціанської пандемії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний