Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють відео, яке нібито є трейлером фільму-розслідування Bellingcat «Хто врятував найманців з “Вагнеру”» про затримання бойовиків приватної військової компанії «Вагнер» у Білорусі. Ба більше, у відео стверджують, що цей фільм незабаром стане доступним на стрімінговій платформі Netflix.
Автори трейлеру стверджують, що:
- У результаті конфлікту на Донбасі загинули 14 тиc. людей, а 3 млн осіб стали внутрішньо переміщеними особами.
- Площа тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей — 18 тиc. кв. км. Це дорівнює площі Чорногорії.
Фінальний кадр відео з назвою «фільму» та логотипом Netflix
Проте це відео не пов’язане з фільмом журналістів Bellingcat. Офіційні представники організації підтвердили, що не мають до нього відношення.
Розслідування Bellingcat
Перша ознака того, що це відео не має відношення до розслідування Bellingcat — відсутність згадок про назву фільму та його трейлеру на офіційних сторінках Bellingcat та Netflix.
Еліот Хіггінс (Eliot Higgins), засновник організації, повідомив, що Bellingcat не створювали трейлер до свого фільму і не продавали його для платформи Netflix. Крім того, автори ще навіть не визначилися з назвою фільму, тоді як в трейлері фігурує назва «Хто врятував найманців із “Вагнеру”».
This trailer is apparently doing the rounds, supposedly some people think its for our upcoming Wagnergate documentary. No idea who made it, but it’s not from us, we’ve not even got a title for the doc yet, and we’ve definitely not sold it to Netflix (yet). pic.twitter.com/J2yPRZkqwA
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) October 6, 2021
Точна дата виходу фільму невідома. 5 вересня Христо Грозєв, журналіст-розслідувач Bellingcat, анонсував вихід розслідування у трьох форматах: повний двогодинний фільм, який вийде не раніше наступного року; коротка версія фільму в цьому році; текстова версія матеріалу, що може вийти в найближчий місяць.
Фактологічні помилки у відео
Автори відео також зробили кілька фактологічних помилок. Перша — кількість внутрішньо переміщених осіб у результаті конфлікту. У 2017 році МЗС України повідомило, що внаслідок війни 1,8 млн громадян стали вимушеними переселенцями. Станом на червень 2021 року в Україні проживали 1,46 млн внутрішньо переміщених осіб.
Друга помилка — у порівнянні площ ОРДЛО та Чорногорії. Площа Чорногорії — 13,45 тис. кв. км., тоді як площа ОРДЛО — близько 17 тис. кв. км. Площа окупованих ОРДЛО та Криму разом становить 44 тиc. кв. км.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний