НЕПРАВДА: У мережі опублікували трейлер розслідування Bellingcat про «вагнерівців»

НЕПРАВДА: У мережі опублікували трейлер розслідування Bellingcat про «вагнерівців»

8 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
852

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, яке нібито є трейлером фільму-розслідування Bellingcat «Хто врятував найманців з “Вагнеру”» про затримання бойовиків приватної військової компанії «Вагнер» у Білорусі. Ба більше, у відео стверджують, що цей фільм незабаром стане доступним на стрімінговій платформі Netflix. 

Автори трейлеру стверджують, що:

  • У результаті конфлікту на Донбасі загинули 14 тиc. людей, а 3 млн осіб стали внутрішньо переміщеними особами.
  • Площа тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей — 18 тиc. кв. км. Це дорівнює площі Чорногорії.

Фінальний кадр відео з назвою «фільму» та логотипом Netflix

Проте це відео не пов’язане з фільмом журналістів Bellingcat. Офіційні представники організації підтвердили, що не мають до нього відношення.

Розслідування Bellingcat

Перша ознака того, що це відео не має відношення до розслідування Bellingcat — відсутність згадок про назву фільму та його трейлеру на офіційних сторінках Bellingcat та Netflix.

Еліот Хіггінс (Eliot Higgins), засновник організації, повідомив, що Bellingcat не створювали трейлер до свого фільму і не продавали його для платформи Netflix. Крім того, автори ще навіть не визначилися з назвою фільму, тоді як в трейлері фігурує назва «Хто врятував найманців із “Вагнеру”».

Точна дата виходу фільму невідома. 5 вересня Христо Грозєв, журналіст-розслідувач Bellingcat, анонсував вихід розслідування у трьох форматах: повний двогодинний фільм, який вийде не раніше наступного року; коротка версія фільму в цьому році; текстова версія матеріалу, що може вийти в найближчий місяць.

Фактологічні помилки у відео

Автори відео також зробили кілька фактологічних помилок. Перша — кількість внутрішньо переміщених осіб у результаті конфлікту. У 2017 році МЗС України повідомило, що внаслідок війни 1,8 млн громадян стали вимушеними переселенцями. Станом на червень 2021 року в Україні проживали 1,46 млн внутрішньо переміщених осіб.

Друга помилка — у порівнянні площ ОРДЛО та Чорногорії. Площа Чорногорії — 13,45 тис. кв. км., тоді як площа ОРДЛО — близько 17 тис. кв. км. Площа окупованих ОРДЛО та Криму разом становить 44 тиc. кв. км.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний