НЕПРАВДА: У Німеччині затримують українців призовного віку, після чого їх відправляють на фронт

НЕПРАВДА: У Німеччині затримують українців призовного віку, після чого їх відправляють на фронт

20 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
846

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, в якому чоловік розповідає про нібито масові затримання українців призовного віку у Німеччині. Після цього їх відправляють в Україну на фронт.

Це неправда. Веніславський заявив, що масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів до України не буде. Навіть якщо екстрадиція буде застосована, то використають її лише до ухилянтів, які незаконно потрапили до іншої країни. Відповідальність за незаконні способи ухилення від військової служби та перетину кордону не передбачають мобілізації та відправлення не фронт.  

Скриншот допису

Інформація про можливість екстрадиції ухилянтів з-за кордону з’явилася щонайменше на початку березня 2023 року. Тоді речник ДПСУ заявив, що «чоловіків, які втекли з України, повернуть додому».

Пізніше про можливу екстрадицію військовозобов’язаних українців, які незаконно покинули Україну, повідомив народний депутат Давид Арахамія 31 серпня 2023 року. Він пояснив, що правопорушники нестимуть відповідальність за давання чи отримання хабаря, підробку документів, ухилення від мобілізації. 

Міністр юстиції Денис Малюська пояснив, що процес екстрадиції дуже складний. Зокрема, у країнах Європи суди апелюють до безпекової ситуації в Україні, через що відмовляють в екстрадиції. 

5 вересня представник президента у парламенті Федір Веніславський заявив, що масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів до України з-за кордону не буде. Кримінальна відповідальність має індивідуальний характер. Для кожного правопорушення потрібно проводити окреме досудове розслідування, суд, і, якщо вину довели, лише тоді використовувати процедуру екстрадиції. Проте це рішення може бути оскарженим у суді однієї з європейських країн, де знаходиться ухилянт. 

Тобто потрібно розуміти: якщо  до українських військовозобов’язаних за кордоном використають процес екстрадиції, то він буде застосований лише до ухилянтів, які незаконно перетнули кордон. 

Як зазначив Веніславський, найчастіше «ухилянти» незаконно перетинають кордон поза офіційними пунктами пропуску, у спеціальних сховках або ж за підробленими документами, які дозволяють «законно» покинути територію країни.  

Також жодне з даних порушень не передбачає покарання у вигляді мобілізації. До прикладу, відповідно до статті 358 Кримінального кодексу України, підробка документів та їхнє використання карається штрафом або позбавленням волі. 

За словами речника Держприкордонслужби (ДПСУ) Андрія Демченка, щодня приблизно 20-30 осіб намагаються незаконно перетнути кордон. ДПСУ затримали понад 20 тисяч людей на спробі незаконно виїхати з України з 24 лютого. 

Польська газета «Rzeczpospolita», з посиланням на речницю прикордонної служби Польщі Анну Міхельську, повідомляє, що у країні на момент 31 серпня 2023 року знаходилося 80 тис. українців призовного віку. Щоправда, скільки з них перетнули кордон незаконно, невідомо.

На запит медіа «Deutsche Welle» МВС Німеччини відповіли, що за їхніми даними на території країни на момент 31 липня 2023 року знаходилося 184,2 тис. українців чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Скільки з них покинули Україну незаконно, невідомо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний