Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що відсутність локдауну у Швеції призвела до низької смертності від COVID-19 або взагалі її відсутності. Посилаючись на статистику щоденної смертності від COVID-19 у Швеції, авторка натякає на неважливість локдауну роблячи висновок, що «Швеція залишається життєво важливим і яскравим нагадуванням про те, що існує кращий спосіб».
Утім, це — маніпуляція. Низька смертність серед скандинавського населення пов’язана з низкою географічних, культурних та економічних факторів.
Авторка вказує на низьку смертність в Швеції та відсутність ковідних обмежень, як в інших країнах Європи. Наприклад, в країні не заборонено відвідувати кінотеатри та нічні клуби; Міністерство охорони здоров’я Швеції виключило рекомендацію носити маску у громадському транспорті у години пік з 1 липня.
Однак, авторка не пише про аналогічний низький рівень смертності від COVID-19 протягом останнього тижня (станом на дату публікації статті — 19-26 липня) в інших скандинавських країнах, які вводили локдаун та дотримувалися маскового режиму: Данія (1 смерть), Норвегія (3 смерті) та Фінляндія (2 смерті). У Швеції протягом цього періоду зафіксували 5 смерті від COVID-19. Крім того, саме у Швеції загальна кількість смертей на мільйон населення від COVID-19 протягом усієї пандемії найвища.
До того ж, авторка стверджує, що економіка Швеції практично не постраждала від пандемії. Проте, згідно з даними Євростату ВВП Швеції впав на 2,8%, у той час як, наприклад, у Норвегії на 0,8% у Фінляндії — на 2,9%, у Данії — на 2,1%
У чому ж справжні причини низького рівня смертності від COVID-19 в скандинавських країнах?
Перш за все, це високі темпи вакцинації населення. У Швеції першу дозу вакцини отримали 60% населення, а повністю вакцинованих – 40%. 72% населення Данії вакцинувалися першою дозою, а 56% – отримали дві. Схожі ситуації з вакцинацією склалися в Норвегії (67% та 34% відповідно) та Фінляндії (67% та 35%).
По-друге, відіграє важливу роль географічний чинник. Скандинавські країни мають відносно низьку густоту населення, що впливає на поширення вірусу.
Деякі експерти наголошують на культурних особливостях Швеції та інших скандинавських країн. Велика кількість населення у цих країнах живе поодинці. Також, через високий рівень довіри до уряду, громадяни дотримувалися всіх рекомендацій, особливо соціальної дистанції.
Крім того, видання The Economist виділяє наступні економічні фактори: низька нерівність, захищеність прав робітників та високий рівень соціального капіталу.
Раніше ми спростовували фейки про те, що:
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний