НЕПРАВДА: У стіках для IQOS немає тютюну, зате є небезпечний пластик

НЕПРАВДА: У стіках для IQOS немає тютюну, зате є небезпечний пластик

3 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
12311

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про склад стіків для IQOS. У відео кажуть, що замість тютюну виробники додають у стіки папір, просочений невідомою речовиною. Крім того, на думку автора відео, фільтр стіку складається з небезпечного пластику, який розплавляється при використанні IQOS. Для доведення цього автор розгортає фільтр та за допомогою запальнички спалює його.

Однак автор відео надав неправильну інформацію щодо IQOS та змісту стіків для нього. Більше того, стіки у IQOS не підпалюють, а нагрівають. 

Незважаючи на те, що стіки IQOS не складаються з просоченого паперу і пластику, VoxCheck наголошує, що будь-які тютюнові вироби несуть низку загроз для здоров’я та викликають звикання. VoxCheck у жодному разі не пропагує куріння та не закликає використовувати IQOS чи інші продукти тютюнових компаній. Єдине, до чого ми закликаємо, — не поширювати дезінформацію про будь-які продукти.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Що таке IQOS?

IQOS — це пристрій для нагрівання тютюну від американської компанії Philip Morris International. Пристрій вважається альтернативою звичайному курінню. Класичний IQOS складається з тримача, у який вставляється тютюновий стік, та зарядного пристрою для тримача. Ключова відмінність від куріння сигарет — IQOS не спалює тютюн, а нагріває його до 350°C (температура горіння звичайної сигарети — до 800°C) за допомогою леза, що знаходиться в тримачі. Через відсутність горіння IQOS виділяє не дим, а аерозоль, що містить нікотин.

Зарядний пристрій (знизу) та тримач (зверху) IQOS Plus 2.4

Стік (зліва) та лезо, що нагріває тютюн у тримачі

Щодо ризиків альтернативного паління, Philip Morris International стверджує, що IQOS завдяки відсутності горіння, попелу, диму виділяє на 95% менше шкідливих речовин у порівнянні з сигаретами. Спираючись на ці факти, компанія робить висновок, що остаточний перехід на IQOS становить менший ризик для здоров’я, ніж продовження звичайного паління. 

Утім, слід обережно ставитись до досліджень, проведених тютюновими компаніями. Вчені погоджуються з тим, що система IQOS виділяє менше окремих шкідливих речовин. Водночас при нагріванні тютюну рівень деяких токсичних речовин, що виділяються, може бути вищим, ніж у звичайних сигаретах. Також при нагріванні тютюну виділяються потенційно шкідливі речовини, які відсутні в звичайних сигаретах. Ба більше, IQOS ніяк не зменшує шкоду від вживання самого тютюну. Не доведена і теза, що використання IQOS допомагає кинути палити. Наразі немає достатніх доказів того, що нагрівання тютюну безпечніше за паління звичайних сигарет. Для остаточного висновку необхідні подальші дослідження.

Philip Morris International наголошує: IQOS призначений для повнолітніх осіб та не виключає всіх ризиків для здоров’я. Якщо вас непокоїть вплив куріння на здоров’я, найкращий варіант — відмовитись від споживання тютюну та нікотину в усіх формах.

У чому висловлювання автора відео некоректні? По-перше, він використовує назву «сигарети IQOS», проте це не зовсім правильно. Англійською «сигарети» IQOS називаються HEETS або HeatSticks. Українською назву перекладають як «стіки».

По-друге, «експеримент», який проводить автор відео, є вкрай маніпулятивним. За допомогою запальнички (температура запальнички може досягати 1900°C) він спалює фільтр стіку. Але в IQOS стік не запалюється, а нагрівається в тримачі до температури 350°C. Жодна складова стіку не згорає після використання IQOS (див. фото нижче).

Порівняння стіків і сигарет: 1 — невикористані стік і сигарета; 2 — матеріали в розрізі, 3 — стік і сигарета після використання

Фільтр стіків теж не згорає. Біополімерна плівка або фільтр для охолодження (який і демонструє автор відео) ущільнюється і темніє після використання стіку (див. фото).  Фільтр не плавиться, оскільки реагує з гарячою вологою, яку поглинає з аерозолю.

Фільтр для охолодження в процесі використання

По-третє, автор відео неправильно вказав склад стіку. Стіки містять тютюн. На відміну від сигарет, що містять подрібнений тютюн, у стіки кладуть тютюн у формі листа. Для формування цього листа до тютюну додають воду, гліцерин, гуарову камедь, целюлозні волокна.

Склад стіку

Щодо фільтру для охолодження, то він не складається з пластику, а з біопластику. Біопластик відрізняється від звичайного пластику тим, що він частково або повністю складається з відновлювальних біологічних матеріалів (наприклад, деякі біопластики виготовляються за допомогою похідних цукру чи крохмалю). Фільтр для охолодження, який розгортають і підпалюють у відео, складається з полілактиду, який отримують з полімолочної кислоти її отримують із кукурудзяного крохмалю і цукрової тростини. Дві інші складові фільтру («фільтр» і «повітряна камера» на фото вище) складаються з ацетат целюлози — його утворюють за допомогою оцтової кислоти та целюлози (целюлозу отримують з деревних, бавовняних волокон). Ацетат целюлози і полілактид — це біорозкладні матеріали, тобто ті, що повністю розкладаються в природі після використання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний