НЕПРАВДА: У Варшаві можуть готувати провокації з біозброєю — міноборони росії

НЕПРАВДА: У Варшаві можуть готувати провокації з біозброєю — міноборони росії

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
383

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

7 квітня міноборони росії опублікувало звіт, у якому вказало, ніби на навчальному курсі, організованому Українським науково-технічним центром для українських науковців у Варшаві, можуть готувати провокації з біологічною зброєю. Адже, мовляв, обов`язковою умовою для участі є досвід у дослідженнях подвійного призначення.

Однак твердження про підготовку провокації у Варшаві неправдиве. 

1 січня 2023 року Український науково-технічний центр (УНТЦ) анонсував навчальний курс під назвою «Перевірка наукових досліджень, безпека знань, відповідальна наука та індивідуальне навчання з кібербезпеки для українських дослідників». Тренінг створений для українських науковців, технічних фахівців, інженерів, які мають досвід у дослідженнях подвійного призначення. Через війну деякі фахівці опинилися у скрутному фінансовому становищі, а цим можуть скористатися зловмисники та експлуатувати їх. Навчання триватиме три дні з 24 по 26 квітня, учасники можуть долучитись до зустрічі онлайн або офлайн у Варшаві.

На сайті УНТЦ вказано, що курс спрямований на покращення навичок у сфері перевірки досліджень, індивідуальної кібербезпеки та захисту інтелектуальної власності тощо. Про розробку біологічної зброї взагалі не йдеться: організатори заявили, що учасники зосередяться на вивченні кібергігієни, захисті важливих знань в умовах переміщення та дізнаються про практичні методи посилення безпеки і захисту дослідників у кіберпросторі.

Дослідження подвійного призначення — дослідження, що проводяться в законних цілях, для відкриття нової інформації, технологій та/або продуктів, що можуть бути використані як в корисних цілях, так і для створення загрози для громадського здоров’я або національної безпеки. Вчені часто створюють модифіковані версії небезпечних вірусів у лабораторіях, щоб вивчити, як вони поводяться в організмі людей і тварин, та як з ними боротися. Утім, без належного контролю вони можуть бути використані для навмисного зараження людей.

До прикладу науковці, які досліджували астму, розробили аерозолі, щоб доставляти ліки глибше в легені. Хоча ці дослідження принесли користь людям з астмою та іншими респіраторними захворюваннями, вони також можуть бути використані для збільшення шкоди від біологічної зброї.

Тобто будь-які дослідження вважаються подвійними, якщо методи, матеріали або результати можуть бути використані для заподіяння шкоди.  В Україні, як і в інших країнах, є інститути та лабораторії, які вивчають як поширюється той чи інший вірус та методи протидії. Такі лабораторії є зокрема і в росії.

Окрім цього, у Радянському Союзі вчені займались розробкою та випробуванням біологічної зброї, отже після його розпаду на території України залишилися науковці, які мають знання у цій галузі.

Український науково-технічний центр, заснований у 1993 році, займається розвитком та підтримкою культури нерозповсюдження хімічної, ядерної, радіологічної та біологічної зброї. Також центр допомагає колишнім радянським вченим та інститутам у галузі озброєнь інтегруватися у світову наукову та бізнес-спільноту, аби вони змогли підтримувати себе без прямої допомоги УНТЦ. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний