НЕПРАВДА: У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про заборону зйомки на кладовищах

НЕПРАВДА: У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про заборону зйомки на кладовищах

18 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
412

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Щонайменше з 10 квітня 2023 року в російських медіа та телеграм-каналах поширюють інформацію, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про заборону фото- та відеозйомки на кладовищах. Мовляв, це пропонують зробити для приховування військових втрат. Як доказ у деяких публікаціях наводять скриншот новини, нібито опублікованої на сайті інформагентства «Укрінформ».

Проте це — неправда. У Верховній Раді не пропонували заборонити зйомку на кладовищах.

Скриншот «новини»

Якщо б такий законопроєкт зареєстрували, він був би доступний на сайті Верховної Ради. Утім, на сайті парламенту його немає. 

Можна припустити, що сторінку з проєктом видалили. Однак у такому разі залишилися би згадки про цю пропозицію в українських медіа чи на сторінках народних депутатів, які регулярно пишуть про законодавчі ініціативи. Нам не вдалося знайти жодної згадки про існування подібної пропозиції, зокрема і на сайті «Укрінформ». 24 березня — така дата вказана на скриншоті — видання не публікувало статтю із заголовком «Раді пропонують заборонити в Україні фото і відеозйомки кладовищ».

Найімовірніше, російські медіа використали реальну статтю «Укрінформ» та відредагували її. Припускаємо, що це була стаття від 24 листопада 2022 року «Раді пропонують заборонити в Україні рпц та пов’язані з нею організації».

Реальна стаття від 24 листопада 2022 року (зверху) та відредагований скриншот (внизу)

По-перше, збігаються перші частини заголовків «Раді пропонують заборонити в Україні …» (такими словами починається лише одна стаття на сайті «Укрінформу») та першого абзацу «У Верховній Раді зареєстровано…» в основній частині тексту. Тоді як другий абзац «Про це повідомляється на сайті парламенту, передає Укрінформ» збігається повністю. Нам вдалося знайти лише 6 статей «Укрінформу», у яких би був такий самий другий абзац.

По-друге, збігається день (24) та час публікації (19:21). По-третє, під заголовком на жовтому фоні вказана тема матеріалу — «Законопроєкт». Не кожна стаття про законопроєкти на сайті «Укрінформу» має таку позначку, тож при створенні фейку автори очевидно користувалися статтею, у якій була вказана тема «Законопроєкт».

Деякі російські ЗМІ також згадували про «українського блогера», якому вдалося за допомогою зйомки на кладовищах підтвердити 7,5 тисяч військових втрат лише у Львівській області. При цьому медіа не називають ім’я блогера, назву публікації та не дають посилання на його матеріал. У відкритих джерел ми не знайшли підтвердження цієї історії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний