Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російська пропагандистка та речниця мзс рф марія захарова заявила, нібито удар по Сумах 13 квітня завдали по військових у ресторані «Магелан». Вона стверджує, що українська влада свідомо привела туди жінок і дітей, аби використати їх як «живий щит» і звинуватити росію в атаці на цивільних.
Це неправда. Захарова переплутала дві події. Ресторан «Магелан» розташований у Кривому Розі, під час обстрілу там не було жодних військових. У Сумах же росія завдала удару по центру міста, а жертвами стали люди, які випадково опинилися поруч.
Скриншот допису
Марія захарова переплутала дві різні події — удари по Сумах та Кривому Рогу. Ресторан «Магелан» розташований у Кривому Розі і давно має іншу назву — RoseMarine. Його пошкодили під час атаки 4 квітня. В епіцентрі удару опинився дитячий майданчик. Тоді загинули 20 людей, серед них 9 дітей. У ресторані ж на той момент відбувалася зустріч б’юті-майстрів, за словами власниці закладу. Також на відео з камер спостереження видно, що військових там не було. Ми вже спростували фейк про «військову нараду» в Кривому Розі.
У Сумах 13 квітня росіяни атакували цивільні об’єкти, зокрема будівлю конгрес-центру. Там у підвалі проходило нагородження військових 117-ї ТРО. Вони перебували в укритті й не постраждали. Але присутність військових поблизу не виправдовує воєнних злочинів — ударів балістичними ракетами по центру заселеного міста. Від атаки загинули 35 осіб, ще понад 120 людей дістали поранення. Серед них — випадкові перехожі, студенти, пасажири транспорту, поліцейські та двоє військових, які проїжджали містом на автомобілі. Ми спростовували фейк, нібито під час цієї атаки загинули 60 військових.
Також пропагандисти перекручують причини звільнення голови Сумської ОВА Володимира Артюха. Його дійсно критикували за організацію заходу у прифронтовому місті, проте заяви про «живий щит» із жінок і дітей — вигадка. Попри дискусії щодо доцільності таких заходів в зоні ризику, саме росія несе відповідальність за загибель цивільних, цілеспрямовано завдавши балістичного удару по центру міста.
Раніше VoxCheck спростовував фейк, де нібито показують наслідки влучання ракети у «військовий об’єкт» у Кривому Розі 4 квітня. Насправді ж на відео — ресторан, який росія обстріляла ще 14 березня.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний