НЕПРАВДА: Україна дала згоду на передачу Львова Польщі — Ілля Кива

НЕПРАВДА: Україна дала згоду на передачу Львова Польщі — Ілля Кива

26 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
1032

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі соцмереж пишуть, що на Україну очікує війна з Польщею. У публікації посилаються на пост Іллі Киви, в якому він пише: «Міжнародні борги, знищена економіка, виведена з ладу енергосистема, мільйони біженців на утриманні Польщі, втома українців від бойових дій на південному сході дають можливість і впевненість польській владі диктувати умови Зеленському, а умова одна — Львів має стати польським містом, і київський режим давно дав свою згоду. Все відбувається за кадром бойових дій із росією, але підготовка до захоплення західної України йде повним ходом».

У дописі та публікації є фото, на якому люди тримають плакат із написом «Nie ma Polski bez Lwowa» («Немає Польщі без Львова»). У деяких дописах вказують, що так поляки готуються святкувати День незалежності. 

Однак передача українських територій не є умовою, за якої Польща надає військову та гуманітарну допомогу Україні. А фото з плакатом із написом «Немає Польщі без Львова» зробили не у 2022 році, і воно жодним чином не ілюструє наміри поляків анексувати українські території. 

Скриншот публікації

Ми вирішили знайти це фото через зворотний пошук в TinEye та Google Images. Результати пошуку показали, що фото поширюють щонайменше з 2016 року російські видання та користувачі форумів. Фото також поширив польськомовний користувач у твіттері 11 листопада 2022 року, у День Незалежності Польщі. 

Плакат «Nie ma Polski bez Lwowa» згадували у «Моніторингу расизму та ксенофобії на стадіонах і в польському спорті» («Monitoring rasizmu i ksenofobii na stadionach i wokół polskiego sportu»), опублікованому на польськомовному сайті DocPlayer. У документі йдеться про події під час маршу до Дня Незалежності у Варшаві 11 листопада 2011 року. Автори вказують, що націоналісти демонстрували антисемітські плакати з написами «Чи буде Польща другою Палестиною» («Czy Polska ma być drugą Palestyną») та плакат з антиукраїнським написом «Nie ma Polski bez Lwowa». У той день поліція затримала 210 осіб, зокрема 92 громадян Німеччини, а також громадян Англії, Бельгії, Данії, Іспанії та Угорщини. 

На відео з маршу 11 листопада 2011 року можна помітити плакат із написом «Nie ma Polski bez Lwowa». Однак те, що хтось із учасників маршу ніс цей плакат, не доводить, що більшість поляків вважають, що Львів потрібно приєднати до Польщі. Тим більше це жодним чином не доводить наміри польської влади анексувати українські території. 

Плакат із написом «Nie ma Polski bez Lwowa» під час маршу до Дня Незалежності у Польщі 11 листопада 2011 року

Україна не давала згоду на передачу Львова Польщі

Передача Польщі територій заходу України, зокрема і Львова, не є умовою, за якої Польща надає Україні військову та гуманітарну допомогу. 23 серпня 2022 року під час спільної з Президентом Володимиром Зеленським пресконференції в Києві Анджей Дуда наголосив: «Те, що я сьогодні тут, у Києві, стою біля Президента України, яка бореться проти російської агресії, має для нас – для поляків і для наших сусідів, Балтійських держав – символічне значення. Сміливо можна сказати, що для нас це також день протесту проти війни, проти російського імперіалізму, який відроджується».

Представники української влади ніколи не робили заяв, які доводять, що Україна обговорювала будь-які територіальні поступки з Польщею. 

У Польщі домінують проукраїнські та антиросійські настрої

Дослідницька компанія Ipsos у березні-квітні 2022 року провела дослідження «Світова відповідь на війну в Україні» у 27 країнах, зокрема Польщі. Понад 70% опитаних поляків вказали, що Польща має запровадити додаткові економічні санкції проти Росії. 58% опитаних погодилися, що Польща повинна надавати зброю Україні безоплатно. 77% сказали, що війна може загрожувати світу та Польщі зокрема.

За даними польського інституту опитування громадської думки Centrum Badania Opinii Społecznej, у вересні 2022 року 81% поляків підтримували прийом біженців з України.

Раніше ми вже спростовували фейк, ніби Польща планує встановити «воєнно-політичний контроль» на українських територіях. Насправді Польща допомагає відновити територіальну цілісність України, надаючи військову допомогу. VoxCheck також спростовував фейк, ніби в Україні готують референдум про входження Львівської області до складу Польщі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний