Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, що через скасування всіх грантів USAID Україна нібито не отримала 3 мільйони підручників, які мали надійти за рішенням 2024 року. Стверджують, ніби тепер в Україні взагалі немає нових шкільних підручників.
Це неправда. Друк підручників коштом USAID — це тимчасовий проєкт 2024 року. Агентство фінансувало тільки книжки для 1-2 класів. За забезпечення навчальних закладів підручниками відповідає Міністерство освіти і науки України.
Скриншот статті
У червні 2024 року радник президента Байдена з національної безпеки Джейк Салліван дійсно повідомив про рішення профінансувати через USAID друк понад трьох мільйонів підручників для 12 тисяч українських шкіл. Він уточнив, що мета цієї ініціативи — підтримати українське книговидання після того, як 23 травня 2024 року Росія знищила одну з найбільших друкарень у Європі — «Фактор-Друк» у Харкові. Допомога охоплювала підручники лише для 1-2 класів, тож навіть у разі скасування програми Україна не лишилась би без підручників узагалі.
У жовтні 2024 року Міністерство освіти повідомило, що USAID виділило $8,3 мільйона на друк підручників та передало першу партію. Там додали, що за листопад-грудень 2024 року всі книги мали надрукувати та доставити у школи. Після жовтня не було публічних анонсів щодо передачі другої партії підручників. Водночас у пресрелізі USAID у жовтні вказали, що вже забезпечили друк 3,2 млн примірників. Тому можна припустити, що проєкт встигли реалізувати ще у 2024 році. І, ймовірно, він не потрапив до списку грантів, скасованих рішенням про зупинку фінансування USAID у 2025 році.
Скриншот пресрелізу USAID Ukraine
Варто зазначити, що USAID не фінансував підручники для українських шкіл на постійній основі. Загалом друк підручників фінансується з державного бюджету. Наприклад, у 2024 році на підручники для 7-х та 11-х класів, а також для дітей з особливими освітніми потребами, виділили 1,4 млрд грн. У бюджеті на 2025 рік передбачена така ж сума. Міносвіти відповідає за забезпечення шкіл підручниками. Тож саме держава, а не міжнародні донори, відіграє основну роль у цій сфері.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний