Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють відео, на якому чоловік розповідає, що отримав по Всесвітній продовольчій програмі від ООН соняшникову олію українського виробництва. Він показує пляшку з олією, на наліпці якої намальований логотип Всесвітньої продовольчої програми (World Food Program). Автор відео каже, що виробник олії — Україна, а постачальник — ОАЕ.
Прокремлівські джерела коментують: Україна на межі «продуктової катастрофи», а влада продовжує експортувати продукти. І частина експорту повертається за гуманітарними програмами.
Це неправда: Україні не загрожує продовольча катастрофа через експорт олії. По-перше, внутрішнє споживання торік становило тільки 7% від загального виробництва олії. По-друге, в Україні є запаси соняшникової олії на 5 років.
Скриншоти відео. Пляшка з олією з продуктового набору
Пляшка на відео справжня. На інших фото продуктових наборів від ООН теж видно ці пляшки з олією. Однак немає нічого дивного в тому, що в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН постачали український продукт.
Україна — найбільший виробник та експортер соняшникової олії у світі. На неї припадає понад 46% світового експорту, за даними дослідницької компанії Observatory of Economic Complexity.
До речі, другий найбільший експортер — росія з 23% світового експорту. І, вочевидь, аби стати першим, росія робить усе: від фізичної блокади морських шляхів до дезінформаційних кампаній про експорт продовольства з України.
Росія від початку повномасштабного вторгнення заблокувала Чорноморські порти, тож експорт олії практично зупинився. Це викликало глобальний дефіцит у світі, ціни на інші рослинні олії почали стрімко зростати. У червні в асоціації «Укроліяпром» повідомляли, що в українських портах було заблоковано 500 тис. тонн олії.
Також через російську агресію у березні 2022 року зупинили роботу заводи з переробки соняшника. У липні роботу відновили тільки 15 олійноекстракційних заводів — це близько 15-20% від всіх потужностей.
Україні не загрожує продовольча криза через експорт олії. Ще у березні у Мінагрополітики повідомляли, що в Україні сформовано запасів олії на 5 років (внутрішнє споживання олії в Україні — 400 тис. тонн). У відомстві наголошували: Україна повністю забезпечена продовольством для внутрішніх проблем. Наприклад, у 2021 році українці споживали тільки 7% від загального виробництва олії.
Раніше VoxCheck неодноразово писав, що Україна виробляє значно більше продовольства, ніж споживає. Наприклад, цього року в Україні планують зібрати пшениці в 5 разів більше, ніж потрібно для потреб населення.
Водночас експорт продовольства — важливе джерело наповнення бюджету, особливо в умовах падіння багатьох секторів економіки через війну, яку розв’язала росія. А якби росія так турбувалася про продовольчу кризу в Україні, то не крала б ту ж олію з окупованих територій. Наприклад, у травні з Пологівського олійноекстраційного заводу в Запорізькій області російські військові вивезли олію, яку завод готував для відвантаження іноземним партнерам.
За даними KSE Institute, росі вкрала в Україні зерна та олійних культур більш як на $600 млн. У липні загальна сума збитків і втрат у сільському господарстві через російську агресію, за оцінками KSE, становила $27,6 млрд.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний