НЕПРАВДА: Україна та МВФ не підписали жодного договору, тому в України немає боргів перед МВФ

НЕПРАВДА: Україна та МВФ не підписали жодного договору, тому в України немає боргів перед МВФ

27 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
3300

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У фейсбуці поширили інформацію, що з 1991 року по 2022 роки між Україною та МВФ не було підписано жодного договору, тому начебто в України немає боргів перед МВФ. Як доказ цього автор допису прикріпив зображення відповіді на запит про наявність завірених копій договорів України з МВФ за підписом голів Верховної Ради та президентів України. На цей запит Міністерство фінансів України нібито відповіло, що у 1991-2022 роки Україна не підписала жодного договору з МВФ.

Скриншот публікації

Однак це — маніпуляція. Насправді співпраця України та МВФ регулюється не договорами, а програмами та угодами, завдяки яким Україна вже 12 разів отримувала кредитні кошти.

Україна стала членом МВФ 3 вересня 1992 року та отримує допомогу від Фонду з 1994 року. Станом на червень 2022 року Україна отримала фінансову допомогу МВФ у рамках 12 програм або фінансових інструментів.

В українському законодавстві немає поняття «договір із МВФ». Натомість є поняття «угода МВФ» — це будь-яка угода, програма, кредитна лінія або інша домовленість між позичальником (у цьому випадку — Україною) та МВФ. Найчастіше Україна отримувала кредити від МВФ у рамках Угоди Стенд-Бай (Stand-By Arrangement), відповідної до якої позичальник отримує кошти за умови здійснення економічних та фінансових реформ. 

Для того, щоб подібна кредитна угода почала реалізовуватися, Україна надсилає директору-розпоряднику МВФ Лист про наміри, в якому зазначає досягнуті успіхи в економічній та фінансовій політиці, висловлює готовність продовжувати реформи та сприяти економічному зростанню. Лист підписують президент, прем’єр-міністр, міністр фінансів України та голова Національного банку України. Також разом із листом надсилають Меморандум про економічну та фінансову політику, Технічний меморандум про взаєморозуміння, в яких Україна детальніше вказує свої зобов’язання для досягнення економічної стабільності. Після цього Виконавча рада МВФ схвалює виділення кредиту Україні.

Востаннє МВФ надав кредит Україні 9 березня 2022 року на тлі повномасштабного російського вторгнення. Кредитні кошти у розмірі $1,4 млрд виділили за допомогою Інструменту швидкого фінансування (Rapid Financing Instrument), програми екстреної підтримки.

Станом на початок березня 2022 року сумарний борг України перед МВФ сягнув $13,4 млрд. Ці борги не «вигадані», як намагаються стверджувати автори маніпулятивних повідомлень, оскільки Україна добровільно погодилася на участь у різних угодах та програмах МВФ.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний