НЕПРАВДА: Україна таємно закуповує уран для виготовлення ядерної зброї — Sene News

НЕПРАВДА: Україна таємно закуповує уран для виготовлення ядерної зброї — Sene News

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
226

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють статтю сенегальського видання Sene News. Медіа з посиланням на відео, у якому чоловік у військовій формі, стверджує, що міністр оборони України Рустем Умєров 11 листопада 2023 року таємно приїздив до столиці Нігеру —  Ніамей. Він нібито мав підписати контракт із французькою компанією Orano на закупівлю урану для виготовлення ядерної зброї. Однак самопроголошений у 2023 році лідер Нігеру Абдурахман Чіані розірвав невигідну угоду.

Утім, це — неправда. Рустем Умєров не приїздив до Нігеру та не підписував контракт на закупівлю урану. Україна не займається відновленням ядерної зброї.

Скриншот публікації

Як стверджує «Укрінформ», відеоінтерв’ю з анонімним військовим спершу опублікували на фейковому ютуб-каналі Groupe de Presse Nigerinter з 302 підписниками. Справжній ютуб-канал нігерійського ЗМІ Groupe de Presse Nigerinter має 11,5 тисяч підписників та існує з 2014 року, на відміну від фейкового, який створили у вересні 2022 року. До того ж подібного відео з «унтерофіцером президентської гвардії Нігера» на оригінальному каналі немає, а остання публікація була рік тому. Утім, Sene News у своїй статті посилається на фейковий ютуб-канал — наразі відео недоступне, а канал заблокований.

Ба більше, 10 листопада 2023 року Рустем Умєров перебував в Україні на зустрічі з  міністром оборони Литви Арвідасом Анушаускасом. Тож поява міністра оборони на іншому континенті вже наступного дня виглядає малоймовірно: наприклад, лише з Польщі до Ніамею подорож літаком з пересадками займає близько 10 годин. 

У 2022 році секретар РНБО Олексій Данілов повідомляв, що в Україні не розглядають питання виготовлення атомної зброї. До того ж Україна з 1996 року є підписантом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, за яким зобов’язалась не виготовляти та не закуповувати подібну зброю. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також наголошував, що Україна відповідально ставиться до дотримання умов цього договору. 

Раніше ми вже спростовували інформацію нібито Україна збирається відновлювати ядерний арсенал.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний