НЕПРАВДА: Україна відповідальна за перенесення бойових дій в міста

НЕПРАВДА: Україна відповідальна за перенесення бойових дій в міста

30 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
618

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють коментар генераллейтенанта Військово-повітряних сил Греції у відставці Павлоса Христу для російського видання «РИА Новости», де він заявив, ніби українське керівництво вчинило воєнний злочин, коли перенесло війну в міста. «Україна зі своєю військовою догмою перенесла війну в міста, не вивівши жителів, тому є великі втрати з обох сторін. Гине мирне населення. Це воєнний злочин, коли ти бомбиш і воюєш, і тримаєш населення посеред боїв, коли ти влаштовуєш військові бази в місті, в лікарнях», — сказав Христу. Він додав класичну пропагандистську тезу, мовляв, Україна 8 років обстрілювала мирних жителів Донбасу.

Утім, ці твердження неправдиві. Саме росія з 2014 року скоює воєнні злочини, обстрілюючи мирні міста та тероризуючи цивільних. Після початку повномасштабного вторгнення українська влада постійно організовує евакуацію з прифронтових територій.

Павлос Христу є генеральним секретарем Грецько-російської асоціації та президентом Грецької асоціації друзів Криму. Він відвідував окупований півострів у 2019 році та виступав проти постачання зброї Україні, підтримував скасування санкцій щодо росії, заяви ексвійськового часто цитують російські медіа. 

Твердження про постійні обстріли «мирного населення Донбасу» — один із найпопулярніших аргументів росіян для виправдання початку агресії у 2022 році.  Однак насправді у 2014 році російські війська здійснили агресію проти України, окупувавши частину Луганської та Донецької областей та Автономну Республіку Крим. Окупація останнього відбулась шляхом незаконного псевдореферендуму. На окупованих територіях росія здійснює незаконний призов до збройних сил, проводить  насильницьку паспортизацію та ув’язнює громадян за сфабрикованими звинуваченнями. Це все є порушенням міжнародного гуманітарного права і прав людини.

Присутність російської армії на території Донецької і Луганської областей з 11 травня 2014-го року визнав Європейський суд з прав людини у Страсбурзі.

У звіті Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) вказано, що з 1 січня 2017 по 15 вересня 2020 року внаслідок спрацювання мін та вибухонебезпечних предметів загинуло більше цивільного населення, ніж від обстрілів зі стрілецької зброї, легкого та важкого озброєння разом взятих. Тобто про ведення боїв у містах не йдеться, активні бої ЗСУ вели у перші роки після окупації територій, однак впродовж кількох років перед повномасштабним вторгненням рф Україна не проводила наступальних дій. 

Українська влада розглядала лише дипломатичний спосіб повернення територій та кілька разів оголошувала перемир`я, яке пізніше порушували російські бойовики. У той час як російська влада не виконала Мінських домовленостей, підписаних у 2015 році, зокрема ворог не відвів важке озброєння, не припинив обстріли та не допустив місію ОБСЄ для моніторингу виконання умов.

24 лютого 2022 року російська армія почала новий етап агресії. Ворог обстріляв майже усі області України та намагався захопити великі міста, зокрема Київ, Харків, Чернігів, Суми, Херсон, та просуватись вглиб країни. Тобто всі ці області, де перебували українські цивільні, росія зробила полем бою та тим самим порушила міжнародне гуманітарне право, яке розділяє цивільні та військові цілі. 

До того ж ступінь ушкодження українських міст, які росія обстрілювала рік набагато більший, ніж тих, які нібито були під українським вогнем вісім років. До прикладу, ще у 2020 році мешканці тимчасово окупованого Донецька розповідали, що місті працюють торговельні центри, заклади громадського харчування, банки, пошта, на стадіоні «Донбас Арена» проходить змагання.  

Водночас лише за кілька місяців наступу росіяни вщент зруйнували Маріуполь, до повномасштабного наступу там проживало понад 425 тис. мешканців. Через килимові бомбардування, до яких вдавалися російські війська, у Маріуполі зруйнований кожен другий будинок, у місті залишилося 150 тис. людей. Окрім цього, російськими авіаударами вщент зруйновано чимало інших міст на Донбасі: Волноваха, Рубіжне, Попасна, Лиман і Сєвєродонецьк, Бахмут, Соледар.

Ті міста, якій росії не вдалося знищити повністю, перебувають під постійними обстрілами. Наприклад, у листопаді 2022 року українські війська звільнили Херсон, після чого російські війська почали обстрілювати місто, коли там перебували близько 67 тис. мешканців, хоча до повномасштабної агресії у місті жили 333 тис. громадян. Російська армія продовжує обстрілювати Херсон, у червні 2023 року місцева влада повідомила про збільшення інтенсивності атак на цивільні об`єкти.   

Перед відходом з міста росіяни підірвали лінії електропередач, котельні, вежі зв`язку, вивели з ладу газову інфраструктуру, водопостачання, а також замінували дороги, об’єкти критичної інфраструктури, соціального забезпечення. «Окупанти протягом декількох місяців фактично блокували ввезення в місто гуманітарної допомоги, лікарських засобів, і також максимально вивезли все при так званій евакуації, депортації населення. Тобто лікарні були обчищені, магазини також. Зараз ця ситуація виправляється з точки зору ввезення гуманітарної допомоги, допомоги з медициною», повідомив радник міського голови Херсона Роман Головня.

Фото 1-3 — Донецьк (2022); Фото 4-6 — Маріуполь (2022)

Українська влада постійно закликає жителів прифронтових територій евакуюватись та запускає для цього потяги. На початку вторгнення Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій організовувало гуманітарні коридори для евакуації громадян. У червні 2023 року члени Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану ухвалили рішення про запровадження примусової евакуації з Донецької області дітей у супроводі одного з батьків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний