НЕПРАВДА: Україна випадково вдарила з HIMARS по Оленівці — Пентагон

НЕПРАВДА: Україна випадково вдарила з HIMARS по Оленівці — Пентагон

23 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
919

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 30 липня у російських медіа поширюють заяву високопосадовця Пентагона про те, що ЗСУ випадково завдали удару по слідчому ізоляторі в Оленівці (Донецька область), де перебували військовополонені з полку «Азов». Йдеться, ніби вибух стався через попадання ракет системи HIMARS, уламки ракет системи знайшли на території ізолятора. 

Проте це  неправда. Офіційні особи Пентагона не робили жодних припущень щодо причетності українських військових до вбивства військовополонених в Оленівці. 

Скриншот публікації 

29 липня 2022 року високопоставлений військовий чиновник із Пентагона на пресконференції з журналістами заявив, що не має остаточних даних про те, хто відповідальний за удар по Оленівці. 

На пресконференції журналіст запитав чиновника Пентагону: «Я знаю, що ви не можете сказати остаточно, що сталося, але одна із заяв росіян полягає в тому, що для удару по в’язниці була використана система HIMARS. Чи можете ви однозначно сказати, що HIMARS не використовувалися?».

На це представник Пентагону відповів: «Я не знаю, чи можемо ми про це сказати однозначно. Я… але, ви знаєте, що я буду… і послухайте, я не бачив усіх звітів, але мені сказали, що росіяни, ви знаєте, заявили, що вони мають частини HIMARS, які використовувалися для ударів. Слухайте, у росіян багато штук HIMARS, так? Я маю на увазі, що українці, ви знаєте, посилали багато HIMARS. Так що це мене не здивує. Мене також не здивувало б, якби росіяни… збили б нас з інформаційного шляху і сказали б, що це зробили українці». 

Представник Пентагону також додав: «І останнє, що я скажу, якби це був український удар, я запевняю вас, вони не збиралися цього робити, правда? Вони, звичайно, дбають про свій народ — і про цивільних, і військових у формі власної армії»

Отже, у Пентагоні не заявляли про те, що ЗСУ ненавмисно вдарили по ізолятору в Оленівці. Тільки висловили впевненість, що Україна не збиралася завдавати удару. 

У коментарі для Politico 1 серпня 2022 року двоє офіційних осіб США анонімно підтвердили, що на території в’язниці не було знайдено жодних слідів використання систем HIMARS. Один Із них заявив: «Ми знаємо, що Україна не атакувала місце за допомогою HIMARS, оскільки місце не має тих ознак, які були б тому випадку, якби його вразили за допомогою HIMARS». 

4 серпня речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі повідомив, що представники американської розвідки встановили, що росія намагається сфабрикувати докази щодо удару по ізолятору, аби звинуватити українські війська. 

Інститут з вивчення війни припускає, що відповідальною за вибух в Оленівці є рф. На це вказують не лише заяви американських високопосадовців, але також зображення будівлі після вибуху.  Супутникові зображення території ізолятора показують, що в результаті обстрілу пошкоджена лише одна будівля, не зруйнувано стіни цієї будівлі та немає вирви від снаряду поблизу. В Інституті вивчення війни стверджують, що руйнування ізолятора було результатом або високоточного удару, або закладеного усередині запалювального чи вибухового пристрою. 

Репортер видання Politico Крістофер Міллер опублікував знімки супутника Maxar. На них видно, що на території колонії зруйнована лише одна будівля. Тому вибух міг статися всередині бараку, а не через обстріли.

Супутникові зображення слідчого ізолятора в Оленівці до та після обстрілу від Maxar Technologies

У Головному управлінні розвідки України заявили, що терористичний акт в Оленівці був спецоперацією рф проти постачання Україні зброї. Також цілі цієї спецоперації — дестабілізація українського суспільства та деморалізація українських військовополонених.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний