НЕПРАВДА: Україна за копійки продає національні компанії американцям, аби розплатитись за поставки зброї

НЕПРАВДА: Україна за копійки продає національні компанії американцям, аби розплатитись за поставки зброї

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
539

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито для того, щоб розплатитись із Заходом за постачання зброї, в Україні за копійки продали компанію «Бурштин Україна» та порт в Усть-Дунайську. Автори стверджують, що в цьому році те саме хочуть зробити з промислово-комерційною фірмою «Велта»: американська компанія Chemours начебто уже анонсувала її купівлю. 

Утім, це неправда.

«Велта» — це гірничо-металургійна приватна компанія, яка на базі Бирзулівського родовища ільменітових руд займається видобутком, збагаченням та експортом високотитанистої сировини.

Американська компанія Chemours, яка займається виробництвом діоксиду титану для ламінатів, покриттів та пластиків, ще у 2020 році підписала 5-річний контракт на постачання ільменіту (сировини для виробництва титану та похідних) на суму 100 млн доларів з українською компанією «Велта». Проте анонсів щодо покупки української компанії Chemours не робив. Також про це не заявляли у компанії «Велта». Фірма експортує продукцію до Європи з 2012 року та працює на американському ринку з 2013 року.

ТОВ «Велта Холдинг» належить 100% ТОВ «ВКФ “Велта». Кінцевими бенефіціарами є три фізособи: Андрій Бродський (60%), Вадим Москаленко (20%) і Віталій Малахов (20%). 

ВКФ «Велта» взяла кредит у банку «Промінвестбанк», який повинна була виплатити до липня 2021 року. Проте за наказом президента у 2021 році банк ліквідували. Відтак Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) виставив на продаж актив боржника «Промінвестбанку» — титанову компанію «Велта». Але через відсутність пропозицій аукціон не відбувся. 

Ба більше, українська ТОВ ВКФ «Велта»  входить до холдингової структури Velta Holding US Inc, США. Генеральним директором холдингу є Андрій Бродський, власник ТОВ ВКФ «Велта». Тобто це приватна компанія, і рішення про її продаж може прийняти лише власник, а не держава. Її приватизація неможлива.

Окрім цього, інформація, нібито компанію «Бурштин Україна» та порт «Усть-Дунайськ» за безцінь продали іноземним компаніям, неправдива. Адже компанію «Бурштин Україна» через відсутність покупців змогли продати на аукціоні з другої спроби за 6,7 млн грн. Новим власником став Анатолій Меснікович, керівник ТОВ «Будтранс-логістик». Підприємство розташоване у місті Рівному, воно спеціалізується на гуртовій торгівлі, виробляє продукти борошномельно-круп’яної промисловості, надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно.

Порт «Усть-Дунайськ» у 2023 році був виставлений на приватизацію. У аукціоні взяли участь 8 учасників. Найбільшу пропозицію 201 млн 300 грн — висунула приватна компанія «Еліксир Україна» у Вінницькій області. Компанія займається гуртовою торгівлею хімічними продуктами, а також сільським господарством. 

Після завершення аукціону переможець повинен підписати протокол торгів, впродовж 20 днів здійснити оплату вартості лота. Лише після цього підписується договір купівлі-продажу.

Російські медіа не вперше поширюють повідомлення, ніби Україна змушена розплачуватись за західну допомогу національними компаніями, проте це неправда. Адже, по-перше, частина зброї, яку партнери надсилають Україні, є безкоштовною. Так, наразі найбільшу безоплатну військову допомогу Україна отримує від США. Безкоштовна допомога від Америки надходить за трьома програмами: Ініціатива сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), зовнішнє військове фінансування (Foreign Military Financing, FMF) та поповнення запасів зброї США (Replenishment of U.S. weapons stocks). 

По-друге, в Україні діє закон «Про приватизацію державного і комунального майна».  Як зауважив колишній голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко така процедура дозволяє не лише одноразово збільшити кількість грошей в бюджеті, а й залучає приватного інвестора в державний актив. Підприємець вкладає гроші в модернізацію, створює робочі місця та займається перепрофілізацією компанії.

Окрім цього, приватизувати підприємства, які забезпечують безпеку держави та мають важливе значення для суспільства, такі як «Укрзалізниця», «Укроборонпром», «Енергоатом», «Нафтогаз», неможливо. До того ж під час проведення аукціону щодо об`єктів великої приватизації (вартість активів перевищує 250 мільйонів гривень) створюється аукціонна комісія, яка встановлює стартові ціни, розробляє умови продажу об’єкта приватизації та визначає переможця за результатами аукціону.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний