НЕПРАВДА: Українець робить каву зі свастикою

НЕПРАВДА: Українець робить каву зі свастикою

28 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
316

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російський телеграм-канал поширив відео, на якому бариста з України малює на каві свастику.

Це — неправда. Відео є рекламою онлайн-курсів лате-арту в Болівії, і в ньому немає жодних згадок про українців.

Скриншот допису

На відео відмічена сторінка в інстаграмі, де ми і знайшли оригінальне відео. Це інстаграм-сторінка курсів з лате-арту, відео на ній опублікували 25 серпня 2023 року. У ролику немає ніяких згадок, що малюнок зі свастикою виконав бариста з України. У верхньому лівому куті відео поміщений титр іспанською мовою. Переклад на українську: «Тут я пропоную вам простий і швидкий спосіб зробити гарний малюнок на каві. Якщо вам це подобається, підписуйтеся на нас і залишайте коментарі». Вірогідно, це відео опублікували для привернення уваги, адже при майже 4800 підписниках сторінки відео має понад 384 тис. лайків.

Ми передивилися інші світлини та відео з цього акаунту. Всі вони також підписані іспанською мовою, у жодному з них Україна та українці не згадуються. З опису акаунта ми дізналися, що його зареєстрували в Болівії. Офіційна мова Болівії – іспанська.

Скриншот з інформацією про сторінку в інстаграмі з оригінальним відео

Аби дізнатися деталі про онлайн-курс, сторінка переадресовує користувача на бізнес-акаунт у вотсапі за номером +59169181484, де +591 – телефонний код Болівії.

Ми написали на цей акаунт запит про проходження онлайн-курсу й нам підтвердили, що такий курс існує, але в цій організації не працюють українці.

Праворуч – скриншоти переписки з організатором курсу, ліворуч – переклад скриншотів українською

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний