НЕПРАВДА: Українська медицина на 100% є платною

НЕПРАВДА: Українська медицина на 100% є платною

30 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1089

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні медицина є на 100% платною. У публікації стверджують, мовляв, після реформ Супрун медицина дуже постраждала.

Однак це — неправда. Реформа змінила принцип фінансування, більшість послуг покриває держава.

Подібні фейки поширюють ще з 2017 року, тобто від початку впровадження медичної реформи. У Міністерстві охорони здоров`я (МОЗ) тоді пояснювали, що буде створений чіткий список з переліком послуг, які будуть безоплатними для пацієнтів, у той час як за них платитиме держава. 

Під час реформи запроваджувався так званий принцип «гроші йдуть за пацієнтом», за яким людина, маючи електронне направлення, може звернутись до сімейного лікаря чи лікаря будь-якої іншої спеціальності, при цьому не сплачуючи кошти за отримані послуги. У той час як Національна служба здоров’я України буде нараховувати гроші медзакладам за кожного пацієнта. Підтвердженням візиту до лікаря є електронне направлення, тому без нього пацієнту доведеться самостійно оплачувати медичні послуги. Винятком є візит до стоматолога, гінеколога та нарколога.

Реформа змінила принцип оплати: відтепер гроші мали нараховувати не на фінансування медзакладів згідно з кошторисом, а на оплату надання медичної послуги конкретній людині.

У жовтні 2017 році був ухвалений Закон про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення. Згідно з ним встановлювався перелік послуг, які будуть покриватись з держбюджету. Станом на 2022 рік у програмі передбачено 39 пакетів послуг. Зокрема, повністю безкоштовними є:

  • Первинна та екстрена медична допомога;
  • Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
  • Стаціонарна медична допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2;
  • Медична допомога при гострому мозковому інсульті;
  • Медична допомога при гострому інфаркті міокарда;
  • Медична допомога під час пологів;
  • Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
  • Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах;
  • Стоматологічна допомога дорослим та дітям;
  • Радіологічне лікування та супровід дорослих і дітей з онкологічними захворюваннями в амбулаторних та стаціонарних умовах тощо.

На час дії воєнного стану уряд прийняв зміни до Порядку реалізації програми медичних гарантій у 2022 році. Згідно з документом, медзаклади щомісяця отримуватимуть фіксовану суму коштів, незалежно від кількості пацієнтів. Ці гроші сплачуватиме Національна служба здоров’я України. У той час як до запровадження змін кошти нараховували за візит кожного пацієнта. 

Фактична вартість медичних послуг, передбачених пакетом медичних послуг на місяць, наразі розраховується на рівні фактичної вартості медичних послуг у березні 2022 року. Тобто сума, яку буде виплачувати держава залишається фіксованою, а пацієнти продовжать отримувати безкоштовні медичні послуги, зазначені у переліку вище.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний