НЕПРАВДА: Українська ППО майже повністю знищена

НЕПРАВДА: Українська ППО майже повністю знищена

30 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
488

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа поширюють слова ексаналітика ЦРУ Ларрі Джонсона, які він сказав у інтерв’ю для ютуб-каналу «Judging Freedom». Джонсон заявив, що українська ППО знищена, російські літаки вільно літають над територією України, а інформація про збиття російських ракет — неправда. 

Насправді російська авіація намагається не залітати на територію України та таким чином не потрапляти у зону дії української ППО. Щоб не потрапити у зону дії протиповітряної оборони, росія активно використовує керовані авіаційні бомби, крилаті та балістичні ракети, дрони, які запускаються далеко за лінією фронту. Також Україна збила близько 1,4 тис. крилатих ракет, а ефективність захисту повітряного простору зросла з 20% на початку повномасштабного вторгнення до 90% станом на травень 2023 року.   

Скриншот допису

Колишній аналітик ЦРУ Ларрі Джонсона справді зробив подібну заяву в інтерв’ю «Judging Freedom» 7 серпня 2023 року. 

Ще 17 лютого 2023 року речник ВПС України Юрій Ігнат вказав, що понад 10 місяців російські літаки вже не залітають в повітряний простір України, як це робили на початку агресії. 

Росіяни активно використовують керовані авіабомби. Повідомлення про їхні влучання приходять з Харківської, Херсонської областей та інших ділянок фронту. Як вказує речник ВПС України Юрій Ігнат, це дозволяє російській авіації не залітати у зону дію української ППО. Тому росіяни можуть вільно літати хіба що над окупованими територіями України та прикордонними територіями, як-от на кордоні з Сумщиною та Чернігівщиною.  

У статті «The Times» йдеться про те, що Київ є столицею з одним із найщільніших захистів протиповітряної та протиракетної оборони. Зокрема командувач об’єднаних сил Збройних Сил України Сергій Наєв описав багаторівневу протиповітряну оборону Києва. Вона складається з різних типів озброєння, які мають різну дальність дії.  

За підрахунками «Forbes», Україна до повномасштабного вторгнення мала до 300 лише пускових систем С-300, не беручи до уваги інші ЗРК. Міжнародний інститут стратегічних досліджень у довіднику Military Balance 2022 називає цифру 250 одиниць. 

Від початку повномасштабного вторгнення Україна дійсно зазнала втрат у ППО, але ці втрати не є масовими. «Oryx» загалом задокументував 126 втрачених пускових установок ППО, з них 65 — це системи С-300. Тому говорити про повне чи майже повне знищення української ППО не можна. 

У порівнянні з попереднім роком, ефективність ППО виросла з 20% до 90%. За даними Генштабу ЗСУ Україна, станом на 17 серпня 2023 року, збила 1406 крилатих ракет. Також збито 14 аеробалістичних ракет «Кинджал» (першими їм змогли перехопити система «Patriot», яка нібито, за словами «аналітика», неефективна) та понад 20 балістичних ракет «Іскандер» та С-400.  

Попри високу ефективність української ППО, ми не завжди можемо збивати всі запущені цілі. Україна потребує ще більше зенітно-ракетних комплексів, зокрема заміни старих радянських ЗРК на нові західні. Також лише «Patriot» та «SAMP\T» можуть збивати балістичні ракети та «Кинджал», а цих систем в Україні мало. До того ж щоб покращити захист українського неба, окрім ЗРК потрібні літаки F-16, оскільки вони дозволяють перехоплювати ворожі цілі ракетами «повітря-повітря». 

Ларрі Джонсон систематично просуває російські наративи: дискредитує українську владу, розповідає про утиски російськомовного населення, «успіхи» російських військових тощо. Детальніше про «аналітика» можете дізнатися у відео, яке VoxCheck підготувало у спільному проєкті з Центром Протидії Дезінформації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний