НЕПРАВДА: Українська влада повідомила, що Київська ГЕС на 93% аварійна

НЕПРАВДА: Українська влада повідомила, що Київська ГЕС на 93% аварійна

28 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1204

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито українська влада повідомила, що дамба Київської гідроелектростанції (ГЕС) на 93% аварійна. Автори вказують, що у разі руйнування станції Оболонський район затопить через 3 хв, Троєщину  — ще через 2 хв, Поділ — через 10 хв, а Русанівку — через 15 хв. Під загрозою підтоплення опиняться 30 міст та сотні сіл.

Утім, це неправда. 

 

Скриншот повідомлення

За допомогою зворотного пошуку по фото Google Images ми знайшли фото мапи, на якій показано почергове затоплення районів Києва у разі прориву дамби Київської ГЕС. У лютому 2012 року медіа «Наш Київ», посилаючись на статтю «Обозреватель», яка наразі вже видалена, опублікувало мапу ймовірного затоплення Києва у разі прориву дамби. Еколог Володимир Борейко заявляв, що крижини, які намерзли в Київському морі, можуть призвести до пробоїн у дамбі. Також медіа цитувало слова неназваних фахівців, мовляв, у разі прориву дамби, протягом 20 хвилин хвиля затопить Оболонь, Поділ, Русанівку та Харківський масив. 

Скриншот мапи, яку поширило медіа «Наш Київ» у 2012 році

Однак тодішній керівник Київського управління з надзвичайних ситуацій Віталій Пшеничний запевняв, що спеціальна комісія, яка перевірила стан дамби, встановила, що небезпеки руйнування дамби немає. Директор департаменту цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій Василь Квашук також заявляв, що дамби працюють у нормальному режимі, жоден шлюз ГЕС не є аварійним.

Інформацію про нібито аварійний стан Київської ГЕС систематично поширює Василь Кредо, який представляється керівником Міжнародної громадської групи незалежних спеціалістів із питань прогнозування наслідків катастроф і надзвичайних ситуацій. Проте нам не вдалось знайти сайт організації, у пошуковику Google Scholar при переході на сайт організації виникають статті «керівника» Василя Кредо. У описі професійної діяльності та освіти він назвав себе  письменником-богословом, філософом-прогнозистом та екологом-аналітиком. У блозі, який ведуть учні Василя Кредо, вказано, що він живе у келії, не має засобів зв`язку та ні з ким не контактує.  

Журналістка видання «Хрещатик» Ніна Климковська встановила, що організація, яку нібито очолює Кредо, не зареєстрована у Міністерстві юстиції України, а прізвище Кредо, ймовірно, є псевдонімом, оскільки за документами такої людини не існує. На сторінці у твіттері 9 червня 2023 року Кредо (або його послідовники) написав, що з 2010 року він не робив жодних заяв чи інтерв’ю, а всі нинішні заяви від його імені є фейком.

Востаннє заяви Кредо про нібито аварійний стан Київської ГЕС в «Укргідроенерго» спростували у 2022 році. У відомстві пояснювали, що показники роботи станції відповідають нормам. Автоматизована система контролю безпеки гідротехнічних споруд цілодобово моніторить показники ГЕС, що дозволяє вчасно виявити несправності та усунути їх. Також кожні 5 років стан українських ГЕС перевіряє  Міжвідомча комісія. 

До того ж професор Інституту радіології довкілля Фукусімського університету Марк Железняк та інженер-гідрогеолог Інституту гідрометеорології НАН України Олексій Іщук запевнили, що бетонну частину споруди Київської ГЕС будували із запасом міцності мінімум років на сто, а від завершення будівництва пройшло менше як 60.

Після підриву росіянами Каховської ГЕС у червні 2023 року заяви про «аварійний» стан Київської ГЕС та можливі наслідки після влучання знову почали поширювати у мережі. В «Укргідроенерго» зазначили, що фахівці регулярно проводять обстеження стану гідротехнічних споруд, при цьому для контролю роботи станцій залучають сторонні фахові організації. 

Гендиректор компанії Ігор Сирота повідомив, що Київська ГЕС захищена від можливих ударів як з повітря, так і зсередини, тому підірвати росіянам її не вдасться. В «Укргідроенерго» вказали, що навіть у разі екстреної ситуації витік буде відбуватись поступово, зони підтоплення будуть незначними, а влада встигне повідомити населення про евакуацію завчасно.

Науковці Інституту проблем математичних машин і систем НАН України у 2022 році спрогнозували можливі наслідки підриву Київської ГЕС. За даними фахівців, навіть при повному руйнуванні греблі (пробоїна 280 м) є 8 годин для евакуації або підняття на безпечну висоту. У межах Києва можуть затоплюватися: невеликі ділянки вздовж Оболонських озер, острови Труханів, Долобецький, Венеційський, дачні й котеджні містечка на Лівому березі, на півдні Києва — ділянка Голосіївського району від Дніпра до Столичного шосе, село Осокорки, 11-й мікрорайон Позняків, мікрорайон Осокорки до вулиці Ревуцького, мікрорайон Бортничі до озер Заплавне і Вітовець.

Зображення гіпотетичної глибини затоплення Києва при прориві дамби Київської ГЕС для пробоїн: а) завширшки 280 м і б) 100 м

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний