Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито прем`єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна планує збільшити експорт електроенергії до Європи у 2,5 рази. Автори дописів пишуть, мовляв, так влада зможе збагатитися за рахунок українців, а крадіжку електроенергії «спише» на російські ракетні обстріли.
Утім, це неправда. Насправді про експорту електроенергії прем`єр-міністр Денис Шмигаль повідомив 29 липня, тобто ще до того, як росія почала масовано обстрілювати об’єкти критичної інфраструктури України.
«Від завтра можливості для продажу української електроенергії в Європу зростуть у 2,5 раза. Зараз ми експортуємо 100 МВт, а постачатимемо вже 250 МВт, які за рік хочемо збільшити ще у вісім разів», — заявив посадовець у липні.
30 червня 2022 року європейська мережа системних операторів передачі електроенергії ухвалила рішення про початок комерційного експорту електроенергії з України до Європи. За словами прем`єр-міністра Дениса Шмигаля, станом на червень після початку широкомасштабного вторгнення росії споживання електроенергії в Україні впало на 30%. Це дало можливість експортувати електроенергію до європейських країн, при цьому повністю покриваючи внутрішні потреби.
Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький тоді пояснював, що ця співпраця буде вигідна обом сторонам: українська електроенергія допоможе Європі замінити російський газ, а Україна отримає додаткові кошти в бюджет.
На початку вересня обсяги продажу електроенергії до Європи збільшились до 300 МВт.
Однак після масованих російських атак на інфраструктуру України з 11 жовтня Україна була вимушена припинити експорт електроенергії, щоб стабілізувати власну енергосистему.
23 листопада росія вкотре завдала удару по ТЕЦ, ТЕС і електропідстанціях у Києві, Київській, Вінницькій, Львівській та Запорізькій областях. Як наслідок, усі АЕС в Україні зупинилися. НЕК «Укренерго» запровадив аварійні відключення по всій країні.
25 листопада голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив, що Україна планує закуповувати електроенергію в Європи. За його словами, «Укренерго» забезпечує можливість імпорту обсягом 500 МВт і навіть 600 МВт. Однак Кудрицький зауважив, що на комерційних засадах в Україні навряд чи хтось захоче купувати електроенергію в Європі, тому наразі для цього розробляється спеціальний механізм.
Звинувачення російських ЗМІ у тому, що українська влада хоче заробити на відсутності електроенергії, безпідставні. Єдиний винуватець блекаутів — росія, яка завдає ударів по критичній інфраструктурі України та інших цивільних об’єктах.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний