Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео про так звані «петиції» про розпуск Верховної Ради, які створили зокрема командувач ЗСУ Валерій Залужний та голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім. Автори відео закликають українців перейти за посиланням та проголосувати.
Це — неправда. Таких петицій насправді не існує. До того ж під час дії воєнного стану в Україні заборонено припиняти повноваження Верховної Ради.
Скриншот дописів про «петиції» Валерія Залужного та Віталія Кіма
Олександр Сирський і Віталій Кім не створювали цих петицій – нам не вдалося знайти жоден із цих документів. У мережі є й інші відео, що популяризують подібні «петиції», які, за словами користувачів, створили Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, Генеральний прокурор Андрій Костін, начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов та інші військові керівники. Однак усі ці дописи мають схожий текст, а також помилки. До прикладу, у публікації про Олександра Сирського фейкороби додали зайву літеру «к» на початку слова «українець».
Автори відео закликають українців проголосувати за посиланнями, які додають в описи акаунтів, однак лінки ведуть на сторонні телеграм-канали. Такими відео дезінформатори намагаються посіяти ворожі настрої в суспільстві та залучити нових підписників.
Крім того, припиняти повноваження Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Національного Банку та інших державних структур заборонено під час воєнного стану.
У статті 90 Конституції України йдеться про те, що повноваження Верховної Ради автоматично скасовуються в день відкриття нового скликання. Тобто після парламентських виборів, які заборонено проводити під час дії воєнного стану. У мирний час Президент України має право на достроковий розпуск Верховної Ради, якщо:
- не сформовано коаліцію депутатських фракцій упродовж місяця у Верховній Раді;
- у разі відсутності нового персонального складу Кабміну протягом 60 днів після відставки попередньої групи Кабінету Міністрів;
- пленарні засідання не розпочинаються впродовж 30 днів однієї чергової сесії.
Остаточне рішення про припинення повноважень Президент ухвалює після консультацій із Головою Верховної Ради, його заступниками та головами депутатських фракцій. Також Президент України не має права розпускати Верховну Раду в останні 6 місяців строку своїх повноважень або повноважень Верховної Ради.
В Україні вже було декілька випадків, коли Президенти України достроково припиняли повноваження Верховної Ради. У 2014 році Петро Порошенко підписав указ про припинення повноважень Верховної Ради 7 скликання. Цьому передував вихід фракції Віталія Кличка «УДАР» та Всеукраїнського об’єднання «Свобода» з коаліції «Європейський вибір». Впродовж 30 днів не вдалося створити нову коаліцію. Тож Петро Порошенко після консультацій із Головою Верховної Ради, його заступниками та головами депутатських фракцій припинив повноваження Ради. У 2019 році чинний Президент України також достроково припинив повноваження Верховної Ради та посилався на відсутність коаліції.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний