НЕПРАВДА: Українські військові влучили в аміакопровід на Харківщині

НЕПРАВДА: Українські військові влучили в аміакопровід на Харківщині

26 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1439

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа й телеграм-канали намагаються приховати свої злочини та повідомляють, нібито українські військові підірвали аміакопровід у Куп’янському районі на Харківщині. Пропагандисти поширюють відео хмари аміаку і заявляють, начебто у повітрі здійнялося понад 100 тонн речовини, яка потрапила на позиції ЗСУ. Унаслідок цієї хмари є загиблі, а також багатьох з отруєнням відправили до госпіталів.

Це — неправда. В аміакопровід влучили російські військові, внаслідок чого стався невеликий витік аміаку. До того ж немає жодної інформації про постраждалих.

Скриншот допису

5 червня 2023 року очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив про влучання російських військових у трубопровід з аміаком.  Пізніше Синєгубов зазначив, що у Куп’янську не було зафіксовано аміаку в повітрі. За його словами, стався витік близько 134 тонн аміаку. 

Вже 6 червня 2023 року Синєгубов заявив, що вимірювання аміаку у повітрі у найближчому селищі Масютівка видало показник у 7 мг/м³. Тоді як норма складає до 10 мг/м³. Олег Синєгубов додав, що життю та здоров’ю людей у найближчих селах нічого не загрожує, а необхідності в евакуації жителів цих сіл немає. Того ж дня росіяни вдруге обстріляли аміакопровід. Загалом у районі насосної станції селища Масютівка зафіксували 6 влучань.  

Крім того, ми не знайшли жодних повідомлень від офіційних осіб або в українських  медіа про те, що аміак розповсюдився на позиції ЗСУ. Також немає жодних доказів, що багатьох із отруєнням повезли в госпіталі. 

Росіяни поцілили в аміакопровід «Тольятті — Одеса», який проходить через росію та Україну. Зокрема трубопровід пролягає вздовж Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської, Миколаївської областей та має кінцеву точку в Одеському припортовому заводі. Утім, від 24 лютого 2022 року аміакопровід «Тольятті — Одеса» не працює, а витік стався із залишків аміаку. Із посиланням на анонімне джерело інформагентство «Укрінформ» пише, що пошкодження аміакопроводу було на тимчасово окупованій території України, тому складно оцінити масштаби руйнувань.

Ще у 2022 році росіяни вимагали відновити роботу аміакопроводу в обмін на зерновий коридор. У листопаді 2022 року Володимир Зеленський допустив відновлення аміакопроводу, але за умови обміну військовополоненими за формулою «всіх на всіх». Водночас росіяни продовжують обстрілювати аміакопровід та намагаються його зруйнувати. 

Аміак — безбарвний газ, що складається з азоту та водню. Аміак має сильний запах, може подразнювати шкіру, очі, ніс, горло та легені. Також  аміак можна перетворити на рідину та використовувати в ліках, добривах, побутових миючих рідинах та інших продуктах.

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України виділяє такі ознаки отруєння аміаком: 

  • сильний кашель та задуха;
  • подразнення очей та шкіри;
  • порушення частоти пульсу;
  • почервоніння шкіри;

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний