НЕПРАВДА: Українську православну церкву змусили перейти на католицький календар

НЕПРАВДА: Українську православну церкву змусили перейти на католицький календар

8 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
93

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Росіяни продовжують дискредитувати українську церкву. Зокрема вони пишуть, нібито українську церкву змусили перейти на католицький календар, аби святкувати Різдво 25 грудня замість 7 січня. А нав’язав усе це буцімто саме Захід. 

Це — неправда. ПЦУ самостійно ухвалила рішення про перехід на новоюліанський календар. Тоді як католики переважно дотримуються григоріанського календаря. 

Скриншоти публікацій

Росіяни навмисно спекулюють на темі релігії, аби посіяти ворожі настрої серед українців під час свят.

По-перше, українську православну церкву ніхто не змушував переходити на новий календар. ПЦУ самостійно ухвалила це рішення у 2023 році. Щобільше, громади, у яких дві третини або більше парафіян хочуть зберегти старий календар, — можуть це зробити.

По-друге, католики і протестанти здебільшого дотримуються григоріанського календаря. Тоді як ПЦУ перейшла на новоюліанський. 

Новоюліанський календар розробив сербський астроном Мілутін Міланкович. Це вдосконалена форма юліанського календаря, яку офіційно затвердили ще у 1923 році на Синаксі представників Православних Церков в Константинополі. Новоюліанський календар схожий із григоріанським, зокрема однаковими датами відзначення нерухомих свят. Але має відмінності у способах обчислення високосних років. Основна зміна, яку відчують громадяни, — відзначення свят на 13 днів раніше, ніж за юліанським календарем. 

Водночас перехід на новоюліанський релігійний календар не зачіпає Великдень. Дата святкування спільна для тих, хто дотримується юліанського і новоюліанського календаря. Традиція обчислення Великодня є спільною для всіх Помісних Православних Церков. 

Загалом новоюліанський календар використовують 10 із 15 автокефальних православних церков у світі. Рішення про перехід важливе для України, адже допомагає відділитися від російських традицій і культури, а натомість наблизитись до Європи та решти християнського світу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний