НЕПРАВДА: Українських біженців тестують на туберкульоз при прибутті в країни ЄС

НЕПРАВДА: Українських біженців тестують на туберкульоз при прибутті в країни ЄС

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1534

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють цитату представниці мзс рф Марії Захарової про те, що при в’їзді в країни ЄС українських біженців тестують на туберкульоз. «Ви знаєте, які аналізи зараз беруть у громадян, які прибувають до країн ЄС із території України насамперед? Туберкульоз. Чому? Тому що вони знають, чим натовські структури займалися, дуже добре знають», — сказала Захарова.

Це неправда: європейські регулятори у сфері охорони здоров’я не радять робити загальні тестування та скринінг на туберкульоз в українських біженців. 

Скриншот публікації

Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) та європейський офіс ВООЗ (WHO) 7 квітня 2022 року випустили інформаційну примітку, у якій не рекомендують проводити загальне тестування на туберкульоз біженців, які прибувають із України. Для тестування на туберкульоз радять розглянути конкретні групи, такі як побутові контакти бактеріологічно підтверджених легеневих випадків або осіб з ослабленим імунітетом.

Загальний скринінг на туберкульоз біженців із України проводити також не радять. «У певних групах з ризиком туберкульозу, таких як люди, що живуть з ВІЛ, або ті, хто контактує з хворими на туберкульоз, скринінг на туберкульоз є важливим, тоді як у тих, хто не має захворювання, рекомендується оцінка щодо профілактики туберкульозу», — йдеться у примітці. 

Кожна окрема держава-член ЄС може встановлювати свої правила щодо медичних обстежень для біженців, утім, європейські регулятори дають такі рекомендації. 

Основна інформація щодо в’їзду українців до країн ЄС зібрана на сайті Європейської комісії. Там не йдеться про те, що для в’їзду на територію ЄС потрібно здавати будь-які медичні тести, зокрема вже після прибуття в конкретну країну. Натомість вказано, що відсутність медичних документів (як от довідки про щеплення, тесту на Covid-19) не стане перешкодою для в’їзду до ЄС.

У розділі «Доступ до охорони здоров’я у ЄС» теж не згадуються жодні обов’язкові перевірки чи тести. Лише роз’яснюється, що якщо вам надається тимчасовий захист, ви матимете доступ до медичної допомоги у вашій державі-члені. Як тільки ви зареєструєтеся та отримаєте дозвіл на тимчасове проживання, приймаюча держава-член запропонує вам доступ до своєї системи охорони здоров’я. Також Єврокомісія підтримує доступ до планових щеплень для дітей, однак не вказано, що вони мусять бути обов’язковими для тих, хто прибуває у ЄС з України.

Про так звані «біорозробки НАТО в Україні» чи «американські біолабораторії» російські посадовці та державні медіа розповідають роками, утім, їхні заяви ніколи не підкріплені жодними доведеними фактами. У МОЗ України наголошують: усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину мету — індикацію та ідентифікацію збудників інфекційних хвороб, що підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил. В Україні немає жодних «американських біолабораторій». 

VoxCheck раніше вже спростовував фейк про наявність в Україні подібних лабораторій у рамках моніторингу російської дезінформації. Крім цього, ми зафіксували фейки про біолабораторії в Україні в базі дезінформації в німецьких та італійських медіа «Propaganda diary»

Раніше VoxCheck спростовував фейк, ніби Вікторія Нуланд визнала, що США мають біолабораторії в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний