НЕПРАВДА: Український поліцейський змушує ветерана Другої світової війни залишити міську площу — відео

НЕПРАВДА: Український поліцейський змушує ветерана Другої світової війни залишити міську площу — відео

28 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1208

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У 2022 році після 9 травня, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, у соцмережах почали поширювати відео, на якому нібито український поліцейській змушує ветерана війни покинути міську площу в Одесі. На відео можна почути такі слова ветерана: «Я ж воював, я ж у крові лежав отако. Руку відірвало, живіт розірвало, дві дірки в голові, ногу відрізали. За що ж я воював, скажіть, товариш полковник?». За словами користувачів, це відео доводить, що в Україні не поважають ветеранів війни та підтримують нацизм.

Проте це відео неправильно тлумачать та виривають із контексту. Насправді правоохоронець не змушував ветерана покинути міську площу. Крім того, в Україні не підтримують нацизм.

Скриншоти публікації

Якщо зробити пошук за цитатою «Я ж воював, я ж у крові лежав…», то на ютубі можна знайти повну версію цього відео. Його опублікували 26 жовтня 2014 року. 

На відео до чоловіка спочатку підходить не міліціонер (реформа поліції почалася лише в 2015 році), а операторка-журналістка. Вона питає в нього, на кого він чекає. Чоловік відповідає, що хоче зустрітися з тодішнім президентом Петром Порошенком, оскільки той 20 травня 2014 року в Умані нібито пообіцяв допомогти пенсіонеру. 

Пізніше з’являється міліціонер, питає, чи запросили ветерана на нараду, та уточнює його ім’я (Микола Іванович Скалевський). На скарги Скалевського міліціонер відповідає, що згодом прийдуть представники президента, з якими можна буде поговорити. На відео не показують, чим завершилася розмова з міліціонером, і чи зміг Скалевський дочекатися представників президента. Також у відео немає ніяких ознак того, що ветерана намагалися вигнати з міської площі.

Можна точно підтвердити, що це відео записали у жовтні 2014 році в Одесі. По-перше, на одній із будівель на відео можна побачити напис «Герої соціалістичної праці Одещини». На Google Maps можна побачити, що цей напис розміщений на Театральній площі біля Одеського національного академічного театру опери та балету.

Напис «Герої соціалістичної праці Одещини» на Театральній площі в Одесі

По-друге, 23 жовтня 2014 року Петро Порошенко дійсно приїжджав із робочим візитом до Одеси та проводив презентацію «Стратегія 2020» у будівлі Одеського національного академічного театру опери та балету. Ймовірно, міліціонер, який підходив до ветерана, охороняв будівлю театру під час президентського візиту.

VoxCheck уже неодноразово спростовував фейки про «нацизм» в Україні. Насправді нацисти ніколи не були при владі в Україні, а пропаганда нацистської ідеології заборонена українським законодавством.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний