НЕПРАВДА: Українці страждають на психологічні проблеми, бо держава продовжує бойові дії з рф

НЕПРАВДА: Українці страждають на психологічні проблеми, бо держава продовжує бойові дії з рф

24 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
612

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють заяву міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка про те, що 90% українців потребуватимуть психологічної допомоги внаслідок війни. Пропагандисти підкреслюють, нібито влада не думає про людей та відмовляється від «миру» з росією, який «врятував» би українців від проблем із ментальним здоров’ям.

Це — неправда. Саме через постійні російські обстріли та знущання з мешканців тимчасово окупованих територій у людей виникають психологічні проблеми.

Скриншот публікації

Віктор Ляшко справді говорив про те, що 90% українців мають принаймні один симптом, який вказує на те, що особі потрібна буде психологічна допомога. Однак росіяни як зазвичай перекручують слова на свій манір та звинувачують українську владу у відмові «миритися» із росією.

Насправді ж саме росіяни тероризують населення України постійними обстрілами, погрозами підірвати стратегічні об’єкти та залишити людей без доступу до критичної інфраструктури. Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що кожен п’ятий, хто пережив війну за останні 10 років, матиме депресію, тривогу, посттравматичний стресовий розлад тощо. За оцінками ВООЗ, близько 9,6 мільйона українців можуть зіштовхнутися з психологічним розладом.

На українців впливають наслідки саме російських воєнних злочинів. Зокрема переміщення між містами або за кордон, проведення часу в бомбосховищі, розлучення із близькими можуть спричинити депресію, безсоння та інші стресові розлади. Окрім цього, російські військові обстрілюють і критичну інфраструктуру, що викликає у людей стрес та тривогу.

Від дій росії страждають і люди в тимчасовій окупації. Наприклад, в окупованих містах Херсонської та Запорізької областей росіяни спеціально залякують мешканців, які залежать від соціальних виплат — пенсіонерів або людей з інвалідністю. Росіяни погрожували українцям припиненням виплат, якщо ті не прийдуть на їхні псевдореферендуми. Також деякі українці пережили знущання росіян, тортури, поранення, полон або ж смерть близьких. Усі ці фактори впливають на ментальне здоров’я українців.

У 2023 році в Україні, за ініціативи Олени Зеленської, запустили Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?». Програмою може скористатися кожен, хто відчуває психологічні розлади або тривогу. На платформі можна знайти різні статті, відео або посібники, у яких детально описано, як допомогти собі або іншим.

На сайті програми «Ти як?» є перелік усіх гарячих ліній для ветеранів, дружин та матерів військовослужбовців, дітей та молоді, стосовно питань ВІЛу або СНІДу тощо. Тож кожен, хто потребує психологічної підтримки, може звернутися за допомогою. Також Міністерство охорони здоров’я України навчає сімейних лікарів надавати психологічну підтримку.

Тоді як Міністерство соціальної політики впроваджує Центри життєстійкості. Мета програми — надання соціально-психологічної допомоги, зниження рівня стресу та тривожності в мешканців громади. Отже, кожна територіальна громада може подати заявку до Мінсоцполітики та облаштувати в себе такий центр. 

Психологічну допомогу можна отримати в рамках Програми медичних гарантій. У 2023 році на супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги виділили понад 7,8 мільйона гривень. Для українців така програма є безплатною та покривається коштом Національної служби здоров’я України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний