НЕПРАВДА: Україну створив Ленін у 1922 році

НЕПРАВДА: Україну створив Ленін у 1922 році

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
7879

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, начебто Україну вигадав Ленін, коли створював Радянський Союз. Автор допису посилається на слова президента росії володимира путіна під час його пресконференції в грудні 2021 року.  

Утім, це — неправда. 

Ще починаючи з минулого року путін поширює брехливу тезу про те, що Україна з’явилася завдяки Леніну. Таким чином, путін виправдовував свою загарбницьку політику по відношенню до України.

Ще в липні 2021-го у своїй статті «Про історичну єдність росіян та українців» президент рф намагався переконати читачів, що України як держави ніколи не існувало. Мовляв, уся її земля та люди, які населяли цю територію, були «ісконно руськими». 

Більше про те, як путін брехав про історію, економіку, державне управління, Крим та Донбас читайте у статті VoxCheck: «Про історичну єдність брехні та Володимира Путіна».

Згодом у грудні путін розвинув ще одну тезу про те, що Україну створив Ленін в 1922 році, коли більшовики створили СРСР.  

Це неправда. Українська державність сягає часів Київської Русі. Юрій Довгорукий, який заснував Москву, був київським князем. І в той час, коли російську столицю тільки починали будувати (12 ст.), давній Київ уже був розвиненим містом із храмами, будівлями та активною торгівлею. Отже, говорити, ніби Київ та Україна походять від росії, принаймні нелогічно. 

Після смерті князя Ярослава Мудрого, від середини 11 до середини 13 ст. Київська Русь переживала період роздробленості та почала занепадати. Водночас у цей період починає стрімко розвиватися Галицько-Волинське князівство, яке в подальшому стало правонаступником та спадкоємцем Київської Русі. У 1203 р. Київ приєднали до Галицько-Волинського князівства.

Після розпаду Київської Русі та Галицько-Волинського князівства українські землі потрапили під владу Великого Князівства Литовського та Корони Польської (у 13-14 ст.). Згодом, після об’єднання цих двох держав у 1569 році в результаті Люблінської унії українські землі увійшли до складу Речі Посполитої. У цей час формується український національно-визвольний рух, відомими представниками якого були козаки. Вони декілька разів намагалися створити свою власну державу на українських етнічних землях. 

Це їм майже вдалося зробити за часів правління Богдана Хмельницького внаслідок Національно-визвольної війни 1648-1657 рр. Так, було створено де-факто незалежну державу — Гетьманщину. Гетьманщина періоду Б. Хмельницького мала кілька ознак, характерних для незалежних держав, а саме: політичну владу, територію, політико-адміністративний устрій, право, суд і судочинство, фінансову систему та податки, соціальну структуру населення, власне військо, а також активну зовнішню політику (хоча формально входила до складу Речі Посполитої). На всій території, яку зайняла козацька армія, були знищені органи влади Речі Посполитої. Замість них постала сотенно-полкова система, яка виникла ще на Запорізькій Січі. 

Утім, ця держава проіснувала не дуже довго. У результаті Андрусівського договору в 1667 році та Вічного миру 1686 року Гетьманщина розкололася на дві частини — Лівобережну та Правобережну Україну. Правобережна Україна опинилася під контролем Польщі, Лівобережна — москви. Слід зазначити, що процес інкорпорування цих земель до складу як Польщі, так і до москви проходив поступово. На Лівобережній Україні різних гетьманів примушували підписувати договори, які все більше й більше забирали в України автономію. Це фактично продовжувалося аж до кінця 18 ст, коли зруйнували Запорізьку Січ.

Після цього Російська імперія захопила землі України та почала проводити там свою експансіоністську політику. Частина території сучасної України, а саме її західна частина, була під контролем Австрійської імперії (згодом Австро-Угорщини). 

На початку 20 ст. російська імперія та Австро-Угорщина розпалися. Це дало можливість українцям як на західних територіях, так і на територіях, підконтрольним росії, відновити свою державу. Тоді виникли держави УНР (Українська народна республіка) та ЗУНР (Західноукраїнська народна республіка). Акт злуки УНР та ЗУНР відбувся 22 січня 1919 року.

У 1920-х роках  більшу частину території України окупували більшовики, вождем яких був Ленін. Від утворення Київської Русі до появи Леніна на світ пройшло майже 1000 років. За радянської влади українські землі існували у вигляді УРСР. І після розпаду СРСР українці знову відновили свою незалежну державу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний