НЕПРАВДА: Уряд не виділяє кошти для лікування ПТСР у військовослужбовців

НЕПРАВДА: Уряд не виділяє кошти для лікування ПТСР у військовослужбовців

6 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
3227

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, посилаючись на статтю журналу The Economist, ніби український уряд не виділяє коштів на реабілітацію військових із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Автори публікацій у соцмережах вказують, що лікування посттравматичного розладу коштує 150 доларів на тиждень, але Володимир Зеленський, мовляв, вирішив замість розтрати коштів відправити тисячі військових у найгарячіші точки на фронті.

Однак це — неправда.

У статті The Economist журналісти розповідають про військовий реабілітаційний центр для лікування ПТСР, розташований у Харківській області. Щотижня на лікування прибувають близько 100 військовослужбовців. «Але згідно з нинішніми правилами України, хоча військовий бюджет покриває реабілітацію після тілесних ушкоджень, він не оплачує лікування посттравматичного стресового розладу. Тож витрати на центр беруть на себе волонтерські організації», — йдеться у статті The Economist.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Постійні думки про травматичну подію тривають понад місяць та зазвичай виникають протягом 6 місяців після події. Думки з’являються мимоволі, коли якийсь тригер нагадує про травму. Терапія ПТСР включає психотерапію та/чи медикаменти.

Проте відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує безоплатну психологічну допомогу: 

  • військовослужбовцям, які проходять військову службу на території України та виконують військовий обов’язок за її межами, 
  • військовим, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби,  
  • членам добровольчих формувань територіальних громад.

Під час військової служби психологічна допомога для військових безкоштовна, адже кошти на медико-психологічну реабілітацію виділяються з державного бюджету, а відповідальність за надання психологічної допомоги покладається на психологічні та медичні служби сектору безпеки й оборони. Директор центру полковник Олександр Васильківський у коментарі The Economist зазначив, що з 2014 року кількість психологів в армії збільшили приблизно на 40%.

Право на безплатну психологічну допомогу також мають особи, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей таких осіб та члени сімей загиблих ветеранів. Для цього особа має отримати направлення від лікаря або звернутись до фахівця із психологічного здоров`я самостійно.

У держбюджеті на 2023 рік виділили 540 млн грн на виконання програм Міністерства у справах ветеранів по психологічній реабілітації, професійній адаптації, санаторно-курортного лікування військових. Ця сума вдвічі більша, ніж у попередньому році.

Також у серпні 2022 року почав працювати Реєстр надавачів послуг із психологічної реабілітації для ветеранів та їх сімей. Так, фахівці у галузі психологічного здоров`я, які хочуть займатись реабілітацією військових, можуть подавати заяви в електронній формі до Реєстру. Станом на 15 грудня 2022 року (остання доступна інформація на момент публікації) до реєстру включені 45 закладів охорони здоров`я. 

До того ж в Україні формується Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яка передбачає зокрема навчання психологів, соціальних працівників, освітян швидких методик психологічної підтримки. Окрему увагу Міністерство охорони здоров’я України приділяє навчанню сімейних лікарів, щоб фахівці могли здійснювати ранню діагностику та надавати необхідну допомогу. Основні цільові групи — люди із ПТСР, родини військових, постраждалі цивільні.

Окрім цього, як зазначила  заступниця міністра у справах ветеранів України Інна Драганчук, відомство розпочало роботу над реалізацією проєкту «Перехід». Він передбачає створення системи переходу ветерана від військової служби до цивільного життя. За прогнозами Драганчук, запуск програми має відбутися до першої демобілізації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний