НЕПРАВДА: Уряд перекрив підхід до могили Ватутіну в Києві на 9 травня

НЕПРАВДА: Уряд перекрив підхід до могили Ватутіну в Києві на 9 травня

17 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
507

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито українська влада перекрила підхід до місця знесеного пам’ятника радянському воєначальнику Ватутіну, який розташований у Маріїнському парку. Зробили це начебто спеціально до 9 травня, аби люди не могли навіть підійти до його могили.

Це — неправда. Частина Маріїнського парку перекрита ще з 24 лютого 2022 року, адже на території розташована урядова будівля — Верховна Рада України. 

Скриншот публікації

Насправді з 24 лютого 2022 року у Києві повністю перекритий урядовий квартал. Йдеться про район у центрі Києва, у якому розташовані основні урядові будівлі — Офіс Президента, Верховна Рада, Кабмін та парламентські комітети. Доступ до урядового кварталу мають лише народні депутати, урядовці, інші державні діячі та працівники ЗМІ, які внесені до відповідних списків.  

Зокрема частина Маріїнського парку, де і був розміщений пам’ятник Ватутіну, перекрита від 24 лютого 2022 року, а не від 9 травня цього року. Ще під час знесення пам’ятника 10 лютого 2023 року українські медіа писали, що ця частина закрита навіть для журналістів. Тож знімати, як комунальники зносять пам’ятку довелося біля огорожі. 

Крім того, росіяни спекулюють на темі Ватутіна та 9 травня. Насправді Микола Ватутін — етнічний росіянин, який знищував підрозділи Революційної повстанської армії Нестора Махна, а також воював проти залишків армії УНР. Радянська пропаганда намагалася героїзувати Ватутіна після його командування Українським фронтом під час вторгнення СРСР у Польщу. Але деякі документи свідчать, що Ватутін не був таким успішним, як його змальовував Радянський Союз. Так, Воронезький фронт під його командуванням у 1943 році за тиждень активних боїв фактично втратив свою боєздатність.

Також пам’ятник на честь Ватутіна підпадає під закон щодо декомунізації, який ухвалили ще у 2015 році. Йдеться про заборону популяризації осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії та вищих органах влади СРСР, УРСР (УСРР), символіки того часу, гасел, цитат тощо. Безпосередньо рішення про демонтаж пам’ятних знаків та їх частин, пов’язаних з росією та СРСР Київрада ухвалила у травні 2022 року. Вже 9 лютого 2023 року пам’ятник Ватутіну демонтували. Однак його не знищили, а передали до Музею авіації. Також обговорюється перенесення могили Миколи Ватутіна з Маріїнського парку на Лук’янівське військове кладовище, де поховані інші військові, які брали участь у Другій світовій війні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний