НЕПРАВДА: Уряд України планував розмістити бази НАТО у Сєвєродонецьку та інших містах

НЕПРАВДА: Уряд України планував розмістити бази НАТО у Сєвєродонецьку та інших містах

19 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
2025

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито уряд планував розмістити бази НАТО у Сєвєродонецьку, Куп’янську, Маріуполі та Бердянську. 

Утім, Конституція забороняє розташування іноземних військових баз на території України. 

Розташування іноземних військових баз на території України забороняється положенням частини 7 статті 17 Конституції, і Україна неухильно дотримується цього положення. Жодних військових баз НАТО в Україні немає і їх не планують будувати. Радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко на брифінгу 4 липня 2022 року спростував заяви про нібито наміри Києва розмістити базу НАТО у Сєвєродонецьку. Він зазначив, що відкриття подібних баз на території України неможливе, оскільки вона не є членом Альянсу. 

«База НАТО» та «база за стандартами НАТО» — це два різних поняття. Так, нові військові бази у Сєвєродонецьку, Маріуполі та Бердянську будувалися впродовж 2020-2021 років за стандартами НАТО. Однак ніякого відношення НАТО до цих баз немає, за їхнє будівництво відповідало Міноборони України. Застосування стандартів НАТО не означає, що на цих базах надалі розмістять війська Альянсу. Військова співпраця України та НАТО обмежується допомогою у проведенні реформ в Україні, проведенням консультацій, обміном досвідом між військовими, участю окремих підрозділів Збройних сил України в операціях чи навчаннях НАТО.

Станом на 2021 рік в Україні було впроваджено 255 стандартів та керівних документів НАТО шляхом розробки 277 національних відповідників. Запроваджені документи застосовуються в оперативній (логістика, морально-психологічне забезпечення, екологічне забезпечення та захист довкілля), матеріальній (вимоги до обладнання та техніки, речове забезпечення) та адміністративній (військовий зв’язок та інформаційні системи, стратегічні комунікації) сферах.

Співпраця України та НАТО розпочалася в 1990-х роках. Тоді Україна була однією з перших держав, які приєдналися до програми «Партнерство заради миру» (ПЗМ). Відносини зміцнилися з підписанням у 1997 році Хартії про особливе партнерство, яка започаткувала Комісію Україна-НАТО (NUC) — орган, який ухвалює рішення стосовно розвитку відносин і співробітництва, підтримує зусилля України щодо просування реформ, спрямованих на реалізацію євроатлантичних прагнень. Із метою підтримки співробітництва на місцях, в Україні діють Центр інформації та документації НАТО (з 1997 р.) та Офіс зв’язків із НАТО (з 1999 р.).

Співпраця з НАТО посилилася після того, як росія анексувала Крим та почала війну на Донбасі. Так, у 2016 році було прийнято Комплексний пакет допомоги із 16 проєктів та цільових трастових фондів. Системно проводяться військові навчання.

12 лютого 2022 року з’явилися повідомлення про те, що країни НАТО вивели своїх військових інструкторів з України та скасували тренування українських військових на тлі загрози російського вторгнення. 

Раніше VoxCheck вже спростовував фейки про присутність НАТО в Україні, зокрема про військові бази Альянсу. Матеріали зібрані у базі російської пропаганди в італійських та німецьких ЗМІ «Propaganda Diary». 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний