НЕПРАВДА: USAID АГРО знищує український аграрний бізнес — Остап Стахів

НЕПРАВДА: USAID АГРО знищує український аграрний бізнес — Остап Стахів

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
257

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Український блогер Остап Стахів заявив, нібито програма допомоги від уряду США USAID АГРО має на меті знищення українського аграрного бізнесу під приводом підтримки. Так, USAID надає безоплатно міндобрива для 7 тисяч українських агровиробників на весняну посівну. За словами Стахіва, це «нищить український бізнес», бо українські виробники добрив більше не мають кому постачати свою продукцію і банкрутують. 

Утім, це  неправда. USAID АГРО спрямована на розвиток українського агросектору та покращення економіки України в умовах повномасштабної війни.

Скриншот публікації

Остап Стахів — блогер та активіст. Стахів підозрюється у вчиненні дій, спрямованих на повалення конституційного ладу держави або захоплення державної влади. Раніше СБУ повідомляли, що мають докази, які вказують на можливе фінансування його діяльності представниками рф. 

У відео автор посилається на статтю порталу «АгроПравда», яке переказує новину Міністерства аграрної політики та продовольства України про програму USAID АГРО. У рамках ініціативи AGRI-Україна уряд США безоплатно надасть 7 тисячам українських агровиробників мінеральні добрива для весняної посівної 2024 року. Ініціатива спрямована на підтримку невеликих фермерських господарств та довгострокову стійкість українського агросектору.

Це не означає, що українським виробникам міндобрив більше не буде кому збувати свою продукцію. Так, допомогу можуть отримати підприємства та фермерські господарства, що вирощують зернові та олійні культури на площах від 5 до 500 га. Станом на 2022 рік, за даними Держстату, таких в Україні налічувалось майже 20 тисяч одиниць. У той час як мінеральні добрива матимуть змогу отримати лише 7 тисяч. А ще в Україні діють середні та великі підприємства, з площами від 500 га до більш ніж 3000 га. І вони теж регулярно закуповують добрива. 

Крім того, у 2023 році українські виробники міндобрив не лише реалізовували свою продукцію на внутрішньому ринку, але й продавали її за кордон. Так, за даними Митної служби, у 2023 році Україна експортувала 108 тисяч тонн добрив (азотних, фосфорних та калійних). Це невеликий показник у порівнянні із загальним обсягом виробництва добрив —  майже 2 млн тонн, однак сама наявність експортного руху говорить про те, що виробникам є куди збувати продукцію. І міжнародна допомога для невеликих фермерів не «приведе їх до банкрутства».   

Хоча внаслідок повномасштабного російського вторгнення виробництво міндобрив скоротилося, наразі спостерігається поступове відновлення ринку мінеральних добрив.

Також зростання виробництва та збільшення обсягів експорту/імпорту добрив та насіння свідчить про активний розвиток аграрного сектору. За таких тенденцій підтримка від USAID для невеликих господарств не становить загрози для всього аграрного бізнесу. Навпаки, така допомога збереже бізнес малих господарств, які через втрати не мають можливості самостійно закуповувати добрива.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний