НЕПРАВДА: Усіх українських біженців у Німеччині примусово повернуть в Україну — Welt

НЕПРАВДА: Усіх українських біженців у Німеччині примусово повернуть в Україну — Welt

3 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
205

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито на початку 2025 року усіх українських біженців у Німеччині примусово повернуть в Україну для залучення в оборонну сферу. Про це розповів німецькому виданню Welt прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. А радник президента Зеленського зі стратегічних питань Олександр Камишін заявив, що Німеччина та Україна вже уклали такі домовленості.

Утім, це — неправда. У Welt не писали про примусове повернення українців, і про це не заявляли українські посадовці. Депортацію біженців з-за кордону не планують, для неї немає жодних правових механізмів.

Скриншот допису

11 грудня 2024 року у німецькому виданні Welt дійсно вийшла новина із заголовком «Прем’єр-міністр хоче повернути українських біженців». У ній процитували заяву Шмигаля з інтерв’ю німецьким телеканалам RTL і ntv. Там він зазначив, що сподівається, що усі українці, які виїхали до Німеччини, швидко повернуться на батьківщину. «Усім українським біженцям раді в Україні, під час або після цієї війни, ми чекаємо на цих людей», — заявив Шмигаль, додавши, що вже обговорював технічні деталі повернення з канцлером ФРН Олафом Шольцем під час візиту до Берліна. «Ми домовилися з німецькою стороною та нашим новим міністром національної єдності працювати разом і знаходити рішення, як ми можемо повернути всіх українців якомога швидше», — розповів прем’єр. 

Утім, у виданні не писали, що посадовці домовилися про примусове повернення українських біженців. Шмигаль також не заявляв про такі плани. Коментуючи візит до Берліну, він лише згадав, що Німеччина може допомогти Україні створити безпечні умови для повернення українських біженців на батьківщину. 

Крім цього, канцлер Шольц на початку грудня заявляв, що Німеччина повинна забезпечити, щоб якомога більше українців шукали роботу після мовних курсів. Він обговорював це з президентом Зеленським, який виразив зацікавленість у підтримці українських біженців, щоб вони знайшли роботу в Німеччині. «Він сказав мені, що хоче створити українську установу в Німеччині та Польщі, яка буде підтримувати українців у поверненні або працевлаштуванні в Німеччині, щоб ми могли працювати разом у цьому напрямку», — заявив Шольц. Такі обговорення свідчать, що про примусове повернення біженців не йдеться. Навпаки, посадовці обговорююють умови продовження перебування українців у ФРН. 

Про примусову екстрадицію також не заявляв радник президента Зеленського зі стратегічних питань Олександр Камишін. 11 грудня 2024 року він справді анонсував запуск пілотного україно-німецького проєкту щодо повернення українців з-за кордону під егідою новоствореного Міністерства національної єдності України. Метою програми дійсно має стати залучення громадян до роботи в оборонній промисловості. Проте Камишін не заявляв, що участь у програмі буде обов’язковою, а у Міністерстві національної єдності уточнили, що не мають на меті примусово повертати українців. У відомстві стверджують, що намагаються створити умови для добровільного повернення громадян, забезпечивши їм безпеку, економічні можливості, доступ до житла та соціальних послуг. 

Наразі також не існує жодних правових інструментів повернення з-за кордону українських чоловіків призовного віку. Єврокомісарка з внутрішніх справ Ілва Йоганссон запевнила, що ЄС не буде застосовувати примусових заходів для повернення військовозобов’язаних до України, оскільки це суперечить Директиві про тимчасовий захист. 

Раніше ми спростовували вигадану новину, нібито Дмитро Кулеба просив німецького канцлера «зробити життя українських біженців нестерпним».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний