НЕПРАВДА: В Австралії переважно користуються перевернутою мапою світу

НЕПРАВДА: В Австралії переважно користуються перевернутою мапою світу

26 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
399

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито в Австралії користуються перевернутою мапою світу. До допису додають фото географічної мапи з підписом «так виглядає карта світу в австралійців» з півднем угорі та північчю внизу, на якій Австралія зображена у верхній частині карти, а не нижній, як заведено в сучасній картографії. 

Утім, це — неправда. Австралійці користуються звичними для європейців мапами, а перевернуті карти існують як форма протесту або інструмент для навчання критичному мисленню.

Скриншот допису

На більшості сучасних карт, незалежно від країни використання, північ знаходиться вгорі, а схід справа. В Австралії також користуються такими загальноприйнятими мапами — у цьому можна пересвідчитись, дослідивши асортимент місцевих онлайн-магазинів.

Скриншот з австралійського онлайн-магазину The Chart & Map Shop

Такі ж звичні мапи випускають для навчання школярів. Залежно від континенту може відрізнятися тільки його центрування відносно інших частин світу. Наприклад, на деяких мапах Австралію та Океанію поміщають у центрі. Оскільки планета має форму кулі (сфери), то будь-яке позначення центру мапи є умовним — для зручності у різних частинах світу можуть користуватися і такими мапами. Утім, вони не так поширені, як звичні нам з Європою та Африкою у центрі. 

Мапа з австралійського онлайн-магазину Australian Teaching Aids з Австралією та Океанією у центрі

Шкільна мапа з австралійського онлайн-магазину Teacher Superstore з Європою та Африкою у центрі

Про те, що австралійці користуються звичною для нас системою координат, свідчить й адміністративний поділ країни — Північна Територія знаходиться на півночі, вище за штат Південна Австралія, що розташований на півдні. Штат Західна Австралія розташований на карті зліва, тобто, на заході країни. 

Адміністративний поділ Австралії

Є кілька теорій про те, чому мапи почали складати саме з північчю угорі. Згідно з однією з поширених теорій, така орієнтація завдячує винаходу компаса, адже його магнітна стрілка вказує на північ. До появи компаса для орієнтування мореплавці використовували зірки, а єдиною майже нерухомою зіркою в північній півкулі є Полярна зірка — вони розраховували курс суден щодо неї. До того ж існувало припущення, що Земля обертається відносно цієї зірки. Важливість півночі для навігації та те, що при спогляданні зірок людина дивиться угору, вплинули на те, що картографи почали орієнтувати свої карти так, щоб північ знаходилася вгорі. 

За іншою теорією, яка не виключає, а доповнює попередні, Європа знаходиться угорі через те, що саме європейці складали мапи, що стали основою сучасної картографії. Наприклад, визначальним моментом в орієнтуванні стала мапа світу фламандського картографа Меркатора 1569 року, який вперше врахував на мапі кривину Землі. Це дозволило морякам перетинати великі відстані, помітно не відхиляючись від курсу. Саме цією мапою почали користуватись мореплавці, тож її орієнтація з північчю вгорі прижилась у всьому світі. 

Перевернуті географічні карти також існують, хоч і не використовуються часто. Наприклад, у фейковому дописі зображено картографічну проєкцію Хобо-Дайєра — циліндричну рівноплощинну проєкцію, в якій лінії широти та довготи утворюють прямокутну сітку. Вона має на меті мінімізувати спотворення розміру і форми суші, забезпечуючи точніше зображення відносних розмірів країн і континентів. Проєкція Хобо-Дайєра існує як у звичному форматі з північчю зверху, так і у перевернутому варіанті. Утім, її авторство належить не австралійцям, а британській компанії Oxford Cartographers.

У сучасній картографії перевернуті мапи стали поширені переважно як форма протесту проти заходоцентричності світу, коли в центрі мапи розташований євроатлантичний простір. Він розпочався в 1940-х роках, коли уругвайський художник Хоакін Торрес Гарсія створив ілюстрацію «Перевернута карта», оголосивши, що «наша Північ — це Південь». Таким чином він намагався наголосити на важливості Південної Америки. 

Згодом така течія виникла і в Австралії. У 1979 році студент Мельбурнського університету Стюарт МакАртур створив перевернуту мапу, що стала відомою як «Всесвітня коригувальна карта світу» (Universal Corrective Map of the World). Стверджується, що коли Стюарт перебував у Японії за програмою обміну студентами, з нього глузували однокурсники зі США, оскільки той приїхав «із самого низу світу». Тоді він і вирішив надрукувати мапу світу з Австралією вгорі. З того часу ця мапа розійшлася тиражем у понад 350 тисяч примірників.

«Всесвітня коригувальна карта світу» Стюарта МакАртура

В Австралії та Новій Зеландії перевернуті мапи користуються попитом у туристів. Натомість у державних установах чи освітніх закладах австралійці ними не користуються, і в місцевих магазинах переважно продаються звичні для європейців мапи. Утім, до перевернутих мап усе ще звертаються як до форми протесту проти заходоцентричності або інструменту для навчання критичному мисленню.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний