НЕПРАВДА: В Одесі влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США

НЕПРАВДА: В Одесі влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США

27 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
478

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі, з посиланням на слова анонімного одесита, поширюють інформацію, нібито могильник в Одесі використовували для утилізації небезпечних відходів, пов`язаних з діяльністю військово-біологічних лабораторій США. Автори допису вказують, що це виявили під час знешкодження 147 тонн небезпечних відходів, які скупчились через те, що у 1979 році поруч з Одесою затонуло судно з дустом на борту. У дописі йдеться, що цей могильних використовували протягом останніх кількох років. Нині місцева влада вирішила знищити сліди своєї діяльності. 

Утім, це неправда. Потреба утилізувати хімікати виникла давно, проте виділити кошти та почати роботи змогли лише у 2023 році. Головним каталізатором цього процесу стала загроза російських обстрілів, які могли б спровокувати потрапляння небезпечних речовин у ґрунт та воду. В Україні діє Програма спільного зменшення загрози, створена для запобігання поширенню захворювань.

Скриншот допису

За зворотним пошуком зображень у Google Images ми знайшли інформацію про утилізацію 147 тонн дусту поблизу Одеси, роботи почались 20 жовтня 2023 року. Як пояснила директорка департаменту екології Одеської ОВА Ірина Шатохіна, з місцевого бюджету виділили кошти на ліквідацію небезпечних речовин через побоювання, що російські обстріли можуть призвести до потрапляння хімікатів у воду та ґрунт. 

Шатохіна також додала, що на момент відкриття місця зберігання мішки з хімікатами були на межі розгерметизації. До кінця року фахівці «Укрекопрому» планують посортувати та спалити відходи за спеціальною технологією.

У 1972 році в Одеській затоці затонуло судно «Моздок» із 900 тоннами дусту на борту. Через два роки біля села Алтестове, що розташоване на березі Хаджибейського лиману, побудували сховище. Дуст консервували у бетонних бункерах. У 2012 році більшу частину хімікатів утилізували, але через брак фінансування 147 тонн відходів продовжили зберігали у сховищі. Ці отруйні речовини перемістили у мішки, які прикрили клейонкою, присипавши землею. Місцеві мешканці відчували сморід, а хімікати проникали у ґрунт та отруювали Хаджибейський лиман.

Питання утилізації залишків хімікатів порушували і раніше, однак лише 2023 році з бюджету виділили кошти та розпочали роботи. Тож могильник ліквідували через об`єктивні причини, немає доказів, окрім слів  анонімного «місцевого жителя Одеси», що сховище з хімікатами використовували протягом останніх років. 

Російські медіа невтомно поширюють фейки про американські біолабораторії в Україні та дискредитують Програму зі зменшення біологічної загрози, у якій з 2005 року бере участь Україна та учасницею якої до 2014 року була росія. Програма діє у рамках загальної Програми спільного зменшення загрози. У рамках підпрограми США дійсно модернізували 46 лабораторій, проте це зробили не для розробки небезпечних вірусів, а для запобігання поширенню захворювань, шляхом вчасного виявлення та повідомлення про спалахи інфекцій.

Раніше ми спростовували фейк, нібито американський телеканал підтвердив існування біолабораторій в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний