НЕПРАВДА: В Україні створюють армію дітей — відео

НЕПРАВДА: В Україні створюють армію дітей — відео

21 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
679

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні створюють армію дітей за аналогією до молодіжної нацистської організації «Гітлерюнгент» («Молодь Гітлера»). Новинний телеканал США News Nation показав академію, де українські підлітки проходять підготовку до бойових дій. Школярів вчать стріляти та готують «вбивати росіян». На їхній формі помітні хрести, схожі на німецькі з часів Другої світової війни. «У 15, 16, 17 років вони відклали всі свої мрії і тепер у них лише одна мета захист країни», — коментує телеведучий каналу Кріс Куомо. 

Утім, в Україні неповнолітні не беруть участь у бойових діях.

Скриншот допису

Згідно із ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу», призову підлягають лише особи, що досягли 18 років

Тепер детальніше розберемось із самим відео. Воно є збіркою кадрів тренувань підлітків у різний час. Частина із них узята із репортажу Кріса Куомо «Teens in Ukraine train for frontline warfare» для News Nation. Почнемо з того, що у самому репортажі журналіст перекручує факти та видає учнів військової академії за новобранців. Так, на цьому кадрі чітко помітно шеврон учня Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Це не молодіжна організація, а акредитований освітній заклад із військово-професійним напрямком навчання. Раніше носив назву «Київське Суворовське військове училище». Після його закінчення випускники можуть навчатися у вищих військових навчальних закладах Міноборони. Схожі військові ліцеї є у багатьох країнах, і у росії також. 

Зліва — скриншот із відео. Джерело: телеграм-канал «СОЛОВЬЕВ». Справа — зразок шеврона ліцеїста. Джерело: Київський військовий ліцей ім. Івана Богуна

Фрагмент відео, на якому підліток говорить, що «готовий вбивати росіян», вирваний із контексту. В оригінальному репортажі показане повне інтерв’ю. У ньому ліцеїст каже, що готовий використовувати отримані при навчанні навички на реальному полі бою.

Крім того, автор відео також порівнює емблему на формі ліцеїстів із німецькими хрестами часів Другої світової війни. Насправді ця емблема не стосується нацизму, а є офіційним символом ЗСУ. Її основою виступає козацький хрест запорозьких козаків. Він, на відміну від німецького, має чіткі лінії без заокруглень.

Зліва — скриншот із відео. Джерело: телеграм канал СОЛОВЬЕВ. Справа зверху — емблема Збройних сил України. Джерело: Міноборони. Справа знизу — німецька медаль «Залізний хрест». Джерело: Depositphotos

Загалом відео складається з нарізки кадрів різного походження. Частина із них узята із розібраного нами репортажу, частина, — ймовірно, знята у дитячих військово-патріотичних таборах, таких як «Хортицька Січ», таборах скаутської організації «Пласт» чи під час шкільних змагань в рамках дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). На це вказує літня пора року та одяг дітей. Здебільшого вони одягнені у звичайні футболки та штани, а не у спеціальну форму. Метою діяльності таких таборів зазвичай є популяризація серед дітей здорового способу життя, отримання ними базових фізичних навичок та дисципліни. Вони функціонують давно і не мають жодних зв’язків із Міноборони. Так, наприклад, гра «Сокіл» системно проводиться за ініціативи Міносвіти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний