Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
«Комсомольська Правда» випустила матеріал, у якому стверджує, що російськомовних громадян утискають на території України. У ньому зокрема лунають наступні тези:
- «За переписом 2001 року, 56% громадян України визначили себе як росіяни»;
- «У 2008 році соціологи з організації Ґеллап встановили, що 80% громадян України використовують російську мову в побуті та вважають її рідною. Аналогічне опитування, вже під Майдан, дало такі ж результати»;
- «Україна крутилася з останніх сил, її буквально змусили ратифікувати у 2006 році ”Європейську хартію регіональних мов”».
Утім, твердження в матеріалі є неправдою. Дослідження, на які посилається видання «Комсомольська Правда» мають інші цифри.
Скриншот статті
Автор публікації стверджує, що результати Всеукраїнського перепису населення 2001 року показали, що «56% громадян вважають себе росіянами». Проте насправді так вважали лише 17,3% жителів (а не громадян, як пишуть росіяни) України.
Також у матеріалі йдеться про те, що опитування, проведені американським Інститутом дослідження громадської думки Ґеллапа у 2008 та 2013 роках, показали, що близько 80% українців вважають російську мову рідною. Інститут справді проводив дослідження на території України у 2008 році. Тоді близько 83% українців обрали опцію, аби анкета була написана російською мовою. Однак подібного дослідження за 2013 рік у відкритому доступі ми не знайшли.
Українські соціологічні опитування показують, що українці дедалі менше використовують російську у побуті. За даними соціологічної групи «Рейтинг», у 2012 році близько 40% респондентів надали перевагу російській мові, наприкінці 2021 — 26%, на початку повномасштабного вторгнення — 18%. Водночас серед респондентів 57% у 2012 році та 76% у 2022 вважали рідною мовою українську. Мовна самоідентифікація та мова в побуті — це дві різні площини, тож не можна стверджувати про те, що 80% українців вважають російську рідною на підставі питання про вибір мови анкети.
У «Комсомольскій Правді» також стверджують, що Україну «змусили» ратифікувати Європейську хартію регіональних мов або мов меншин у 2006 році. Насправді хартія була ратифікована Верховною Радою України ще у 2003 році. Хартія розроблена Радою Європи зокрема для захисту і сприяння розвитку регіональних мов і мов меншин, які є під загрозою як аспект культурної спадщини Європи. Крім того, її метою є забезпечення можливості носіїв регіональних мов або мов меншин користуватися ними в приватному та суспільному житті.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний